chrome firefox opera safari iexplorer

155 років тому народився український художник Юліан Панькевич

04 липня 2018 о 14:42
uk.wikipedia.org

З ім’ям Юліана Панькевича пов’язують становлення українського образотворчого мистецтва кінця XIX — першої половини XX ст. Серед його учнів – чимало знаних митців, найперше — відомий  цілому світові Михайло Бойчук.

Юліан Панькевич народився  у с.Устя-Зелене на Тернопіллі. Монастириського району в родині церковного маляра Якова Панькевича. Дитинство Юліана  минуло в с. Васючин та містечку Єзуполь.

Навчався у школах мистецтв Кракова та Відня.

1898 р. став співзасновником та секретарем львівського «Товариства для розвою руської штуки». 

1903р. Панькевич оформив антологію  української лірики «Акорди», чиїм упорядником і редактором був І.Франко, який високо цінував талант Панькевича-графіка. 

1918 р. художник ілюстрував книгу казок В. Гнатюка «Баронський син в Америці» та на його ж замовлення –збірку «Народні легенди». Відомі також його ілюстрації «Слова о полку Ігоревім», повісті Г. Хоткевича «Камінна душа», творів С. Руданського, Я. Щоголіва та інші роботи.

1904 р. Юліан Панькевич створив портрет Івана Франка – єдиний портрет видатного поета,  написаний з натури. Того ж року художник написав  один з найкращих  своїх творів – портрет  Тараса Шевченка.

Восени 1933 р. ЮліанПанкевич переїхав зі Львова до Харкова. Тут він загинув за нез’ясованих обставин влітку 1934 (за іншою версією — 1935) р.

 

19 листопада

Інші дати
День працівників гідрометеорологічної служби
Державна гідрометеорологічна служба, яка функціонує у складі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, відіграє ключову роль в отриманні даних про поточні та очікувані гідрометеорологічні умови, сучасний клімат, його можливі коливання та зміни в майбутньому, прогнозування та попередження стихійних гідрометеорологічних явищ.
Розгорнути
День скловиробника
Професійне свято працівників скляної промисловості не випадково збігається з днем народження видатного російського вченого М. В. Ломоносова. Михайло Ломоносов був творцем хімічного виробництва глазурі, скла, порцеляни. Розробив технологію і рецептуру кольорового скла, які він використовував для створення мозаїчних картин. Винайшов порцелянову масу.
Розгорнути
День пам’яті Петра Дорошенка
(1627, м. Чигирин, Черкаська область – 1698) – визначний український державний, політичний та військовий діяч, гетьман України (1665 – 1676). Провів ряд важливих реформ, створив постійне 20-тисячне військо, встановив на українському кордоні нову митну лінію і почав карбувати власну монету. Стратегічною метою всієї внутрішньої і зовнішньої політики - було об'єднання під своєю владою Лівобережної і Правобережної України.
Розгорнути
Народлася Катря Гриневичева
(Катерина Василівна Гриневич; 1875, м.Винники, Львівська область - 1947) – українська письменниця, громадська діячка. Автор збірки новел «Непоборні», повістей «Шоломи в сонці» та «Шестикрилець». Померла 25 грудня 1947 р. в Німеччині, у Берхтесґадені, Баварія, похована там же.
Розгорнути