chrome firefox opera safari iexplorer

155 років тому народився український художник Юліан Панькевич

04 липня 2018 о 14:42
uk.wikipedia.org

З ім’ям Юліана Панькевича пов’язують становлення українського образотворчого мистецтва кінця XIX — першої половини XX ст. Серед його учнів – чимало знаних митців, найперше — відомий  цілому світові Михайло Бойчук.

Юліан Панькевич народився  у с.Устя-Зелене на Тернопіллі. Монастириського району в родині церковного маляра Якова Панькевича. Дитинство Юліана  минуло в с. Васючин та містечку Єзуполь.

Навчався у школах мистецтв Кракова та Відня.

1898 р. став співзасновником та секретарем львівського «Товариства для розвою руської штуки». 

1903р. Панькевич оформив антологію  української лірики «Акорди», чиїм упорядником і редактором був І.Франко, який високо цінував талант Панькевича-графіка. 

1918 р. художник ілюстрував книгу казок В. Гнатюка «Баронський син в Америці» та на його ж замовлення –збірку «Народні легенди». Відомі також його ілюстрації «Слова о полку Ігоревім», повісті Г. Хоткевича «Камінна душа», творів С. Руданського, Я. Щоголіва та інші роботи.

1904 р. Юліан Панькевич створив портрет Івана Франка – єдиний портрет видатного поета,  написаний з натури. Того ж року художник написав  один з найкращих  своїх творів – портрет  Тараса Шевченка.

Восени 1933 р. ЮліанПанкевич переїхав зі Львова до Харкова. Тут він загинув за нез’ясованих обставин влітку 1934 (за іншою версією — 1935) р.

 

27 квітня

Інші дати
Народився Олександр Беретті
(1816, м.Петербург, Росія – 1895) – український та російський архітектор, син Вікентія Беретті. Участник проектування Володимирського собору в Києві. За проектами Олександра Беретті збудовано 23 будівлі в ряді міст України. За проектами його батька Вікентія Беретті (14.06.1781 – 1842) в Києві збудовані будівлі Київського університету, обсерваторії і інституту благородних дівиць (нині Жовтневий палац).
Зелена піна лісу молодого Дрімотно плеще, як на морі шум. Блакитні тіні впали на дорогу, Заворожили мудрі бджоли ум. Стоять дуби замислено і строго. Тут — перейшовши молодий самум — Собі поставлю келію убогу, Щільник пахучий для останніх дум. (Максим Рильський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...