chrome firefox opera safari iexplorer

27 років тому затверджено Малий Державний Герб України

20 лютого 2019 о 09:49
ye.ua

Цього дня  Постановою Верховної Ради України №2137 було визначено вигляд Державного Герба та використання його зображення. Зокрема, у Постанові за підписом Голови Верховної Ради І.Плюща, зазначалося:

                      

 «1.Затвердити тризуб як малий  герб  України,  вважаючи  його
головним   елементом   великого   герба   України…
(кольорове  та
схематичне зображення герба додаються
). 
 2.Зображення  Державного  герба  України  поміщується    на
печатках органів державної влади і державного управління, грошових знаках та знаках поштової оплати, службових
посвідченнях, штампах, бланках державних установ  з обов'язковим  додержанням  пропорцій зображення герба, затвердженого пунктом 1 цієї Постанови

 

Отже, золотий Тризуб на синьому щиті, який був символом національно-визвольних змагань українців у ХХ столітті, став Малим  Державним Гербом України.  

 Згідно зі ст.20 Конституції України, ухваленої  28 червня 1996р.,  «Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України».

Як з’ясували археологи, тризуб використовували ще трипільці – у  3-4 ст. до нашої ери. Тоді він був знаком вождів племені. 

Перша письмова згадка про тризуб датована 10 століттям.  У давньоболгарському літописі «Хроніка Манасії» зафіксовано, що військо Київського князя Святослава у його походах і битвах супроводжували прапори з тризубами. 

Син князя Святослава – Володимир -  графічно вдосконалив зображення. Сини та онуки Володимира Великого зберегли тризуб як знак княжої влади. 

25 лютого  1918р. Українська Центральна Рада затвердила тризуб як офіційний Державний Герб УНР.  Головним мотивом такого рішення було забезпечення тяглості українського державотворення – від  великих князів України-Русі до сучасності.

Друга спроба зробити тризуб Гербом України відбулася наприкінці червня 1941р., коли у Львові була проголошена Українська держава. За  свою символіку взяли тризуб ОУН та УПА.

Налічується близько 40 тлумачень цього зображдення – сокіл, якір, житній колос, лук зі стрілою, триєдина жертва в ім’я перемоги Життя над Смертю й багато-багато інших. 

«Рідна країна»

Розділи: Суспільство

24 грудня

Інші дати
День працівників архівних установ
Свято встановлено в Україні «…враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки і культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників архівних установ» від 30 жовтня 1998 року № 1200/98.
Розгорнути
Народився Спиридон Черкасенко
(1876, м. Новий Буг Миколаївської обл. - 1940)  - письменник, педагог, журналіст, освітньо-культурний діяч. Автор п'єс, історичних романів, оповідань, віршованої трагендії "Коли народ мовчить" та історичної драми "Северин Наливайко". Деякі його вірші покладені на музику та стали народними піснями.
Розгорнути
Народився Костянтин Данькевич
(1905, м.Одеса – 1984) – український композитор, піаніст, педагог. Автор балету «Лілея», опер «Трагедійна ніч», «Боглан Хмельницький», «Назар Стодоля», музики до театральних вистав та кінофільмів.
Розгорнути
Народився В’ячеслав Чорновіл
(1937, с.Єрки, Черкаська область – 1999) – літературний критик, публіцист, політичний діяч. Герой України.
«Однак шани заслуговує тільки той, хто шанує самого себе... Бо Україна починається з тебе.» (Вячеслав Чорновіл)
Розгорнути