chrome firefox opera safari iexplorer

1 червня: це цікаво знати

01 червня 2019 о 00:53

Може, завтра, може, нині

На догоду дням новим

Віддамо цей світ дитині –

Хай повік владує ним.

Віддамо світанки сині,

Сто веселок, сто зірниць, 

Віддамо повік дитині

Сто найбільших таємниць.

І почуєм, як на світі

Новий лад заводять діти:

– Там, де на світі

Господарі діти – 

Дружба і мир

Процвітають на світі!

Микола Петренко

У народі говорили, що з 1 червня «весна потом умивається, чесному народу в пояс кланяється, на літо з-під білої руки дивиться». Існувало багато прикмет, пов’язаних з цим днем, люди 1 червня аналізували природні явища і намагалися передбачити погоду на найближчі дні і місяці. Наприклад, прохолодна погода – прикмета до того, що ще 40 днів тепла не варто чекати. А якщо в цей день ворони сидять, повернувши дзьоби в одну сторону – прикмета того, що сильний вітер буде найближчим часом.

У цей час спостерігається раннє цвітіння червоної конюшини, пізніх сортів смородини і конвалії. Селяни намагалися 1 червня посіяти цвітну капусту, зимову чорну редьку, квасолю, гарбуз. У ґрунті до цього часу закінчувалися заморозки, однак вважалося, що насадження краще закривати на ніч – ще може бути холодно. Саме з червня масово з’являються перші ягоди і гриби, а на полях починає колоситися жито.

За церковним календарем 1 червня вшановують священномучеників Патрикія, єпископа Пруського, і з ним трьох пресвітерів: Акакія, Менандра і Полієна; преподобного Корнилія, чудотворця Комельського; благовірного великого князя Димитрія Донського; преподобного Корнилія, ігумена Палеостровського, Олонецького; благовірного князя Іоана Углицького, в чернецтві Ігнатія, чудотворця Вологодського; преподобного Сергія Шухтомського; мученика Калуфа Єгиптянина; преподобного Іоана, єпископа Готфського.

Іменинники 1 червня:
Анастасія, Дмитро, Іван, Сергій.

1 червня народились:

1902 – Зоя Гайдай – українська оперна співачка (сопрано), педагог. Партії: Тетяна («Євгеній Онєгін» П. Чайковського), Чіо-Чіо-сан («Чіо-Чіо-сан» Дж. Пуччіні), Наталка Полтавка («Наталка Полтавка» М. Лисенка), також виконувала народні пісні і камерні твори.

1966 – В’ячеслав Хурсенко – український співак, композитор, автор-виконавець пісень: «Соколята», «На острові чекання», «Сповідь», «Панує ніч», «Я тебе розлюбив», «Віра, Надія, Любов», «Шалений час», «До рідного дому» та ін.

1 червня відзначають:

  • День захисту дітей.
  • Міжнародний день захисту дітей.
  • Всесвітній день батьків.

Події 1 червня в Україні:

1831 – англійський дослідник Джеймс Кларк Росс виявив місце Північного магнітного полюсу.

1946 – у Бухаресті страчено диктатора Румунії Йона Антонеску.

1980 – почав роботу перший цілодобовий інформаційний канал Cable News Network (CNN).

1996 – Україна перевезла останні ядерні ракети до Росії, ставши без’ядерною державою.

Чи знаєте ви що:

1 червня – одне з найстаріших міжнародних свят. Рішення про його проведення було ухвалено Міжнародною демократичною федерацією жінок на спеціальній сесії в листопаді 1949 року.

Перший Міжнародний день захисту дітей був проведений в 1950 році. ООН підтримала цю ініціативу і оголосила захист прав, життя і здоров’я дітей одним з пріоритетних напрямів своєї діяльності.

В Україні День захисту дітей встановлено відповідно до Указу Президента України від 30 травня 1998 року № 568/98 і відзначається щорічно, також 1 червня.

На Сейшельських островах ці заходи офіційно тривають цілий місяць!

«Рідна країна»

Розділи: Календар

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...