chrome firefox opera safari iexplorer

6 червня – День журналіста України

06 червня 2019 о 07:58
lvug.com.ua

Цього дня у 1992р. в Брюсселі  Спілку журналістів України  прийняли до   Міжнародної федерації журналістів. А саме свято відзначається з 1994-го, коли Президент України Леонід Кравчук підписав  Указ  «Про встановлення  в Україні професійного свята засобів масової інформації». 

Нині просто неможливо уявити собі життя  без  інформації та, звичайно ж, без людей, які її готують, аналізують, викладають і в такий спосіб впливають на громадську думку. Тож цілком зрозуміло, що День журналіста – свято не лише професійне, а й спільне для всіх українців.

Але це ще й нагода піднести свій голос на захист прав журналістів,  заявити  про необхідність будувати цивілізовані, сучасні стосунки між державою та мас-медіа,  між владцями і журналістами. Не може бути «закритих» тем для журналістів, а отже – для суспільства. Це нагода вкотре вдячно згадати творців української журналістики, її талановитих представників і тих, хто віддали свої життя за Право на Правду.   

Професія журналіста – надзвичайна. Вона захоплює, вона потребує не лише фаховості, а й таланту душі, порядності та відповідальності. У світовому переліку найнебезпечніших  професія журналіста – у першій десятці, поруч із пожежниками, поліціянтами, військовими під час бойових дій. Нині ми раз по раз дізнаємося про загибель чи вбивство  журналіста, пов’язані  з виконанням  професійних обов’язків.  В Україні досі не розкрита ціла низка таких справ.

Але водночас день журналіста – це ще й нагода для, застосовуючи сучасний сленг, «споживачів інформації», тобто всіх нас – читачів, глядачів, слухачів — звернутися до представників мас-медіа  з вимогою  бути чесними, некорумпованими,  об’єктивними, справді незалежними.

 …Журналістами були люди, чиї імена знає цілий світ. Ім’ям Джозефа Пулітцера, журналіста, а згодом власника  The New York World,  названа премія за найбільший і найкращий внесок у журналістику. 

Один із найпопулярніших британських журналістів – В.Т. Стед – започаткував жанр інтерв’ю та заснував журналістські розслідування. Жага нових вражень і сенсаційних повідомлень привела його на «Титанік», разом з яким він і загинув.  

Ведучого  СBS В.Кронкайта називали асом розслідування і символом американської журналістики.

Видатний письменник-нобеліат  Е. Гемінґвей,  письменник і драматург  М.Твен,  автор культових романів «На Західному фронті без змін», «Три товариші», «Тріумфальна арка» Е.М.   Ремарк  були  журналістами.   

Військовим журналістом був письменник і публіцист, прем’єр-міністр Великої Британії  В. Л. Спенсер-Черчилль.

Журналістами були Іван Франко, Осип Маковей, Симон Петлюра, Сергій Єфремов, В’ячеслав Чорновіл та багато інших видатних українських письменників, державних  і громадських діячів.

Журналіст Георгій Ґонґадзе став жертвою  режиму у зв’язку із своїми противладними виступами у ЗМІ.

Роман Сущенко, Микола Семена, інші  українські журналісти   за нинішнього «гібридного» часу стали бранцями путінського  режиму в Росії та окупованому  нею Криму. І влада, й громадськість мають домогтися звільнення їхнього та всіх політв ‘язнів.

Ми пишаємося славною історією  української журналістики, пам’ятаємо тих, хто віддав свої  талант, світло душі, а часом і життя  цій складній, небезпечній і прекрасній професії.

Вітаємо всіх українських журналістів з професійним святом. Зичимо Вам, колеги, плідної праці, творчих  знахідок, натхнення та  успіхів.

Команда «Рідної країни»

Розділи: Суспільство

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...