chrome firefox opera safari iexplorer

17 вересня: це цікаво знати

17 вересня 2019 о 00:09

Тиша – це мова, якою говорить до людини Бог.
Богдан-Ігор Антонич

У народі вважали, що 17 вересня потрібно обов’язково помолитися іконі «Неопалима Купина», яка, згідно з віруваннями, охороняє будинок від пожеж і блискавок – цих стихій в давнину боялися найбільше. У цей день традиційно замовляють молебні про збереження будинків від пожежі, а людей – від усіляких хвороб.

За церковним календарем 17 вересня вшановують священномученика Вавилу, єпископа Великої Антіохії, і з ним трьох отроків: Урвана, Прилідіана, Еполонія та матір їхню Христодулу; пророка Боговидця Мойсея; знайдення мощей святого Іоасафа, єпископа Білгородського; мученицю Єрміонію, дочку ап. Филипа, диякона; мученика Вавилу Нікомидійського і з ним 84-ох отроків; мучеників Феодора, Міана, Юліана та Кіона.

Іменинники 17 вересня:

Мусій, Федір, Юлій, Митрофан.

17 вересня народились:

1853 – Михайло Павлик – український письменник, публіцист, громадський діяч. Дійсний член НТШ, разом із І.Франком у 1890 р. створили Русько-українську радикальну партію.

1864 – Михайло Коцюбинський – український письменник, громадський діяч, голова «Просвіти» в Чернігові, один з організаторів Братства Тарасівців. Автор повістей «Тіні забутих предків», «Fata Morgana», «Коні не винні», «Дорогою ціною».

«Боюсь, хвилююсь, але пишу…» (М.Коцюбинський про роботу над «Тінями забутих предків»)

«Коцюбинський – людина культурна, до найменших подробиць, європеєць з голови до п’ят… був справжнім аристократом Духа без жодного силування з свого боку…» (тогочасний критик С.Єфремов)

1901 – Микола Глущенко – український художник. Народний художник України, лауреат Державної премії України ім.Тараса Шевченка.

17 вересня відзначають:

  • День працівників цивільного захисту України (День рятівника).

Події 17 вересня:

1919 – оприлюднено відозву головного отамана військ УНР Симона Петлюри до населення соборної України з викладом основних положень програми уряду УНР.

1939 – СРСР вступив у Другу світову війну, вдершись до Польської республіки, згідно з пактом Молотова-Рібентропа.

1944 – союзники розпочали Голландську повітряно-десантну операцію, наймасштабнішу повітряно-десантну операцію у світовій історії.

1976 – під час урочистої церемонії в Каліфорнії американське космічне агенство НАСА представило публіці свій перший космічний човник – «Ентерпрайз».

1989 – у Чернівцях відкрився перший фестиваль української пісні «Червона рута».

Чи знаєте ви, що:

Українка Євдокія Завалій – перша і єдина жінка-командир взводу морської піхоти у роки Великої Вітчизняної війни. Вона народилася у 1926 році на Миколаївщині. У 1943 її направили на шестимісячні курси молодших командирів, по закінченні яких у званні молодшого лейтенанта її направили у морську піхоту командиром взводу. Їй тоді було 17 років!

Командуючи взводом, вона звільняла Севастополь, штурмувала Сапун-гору (нагороджена орденом Вітчизняної війни І ступеня), брала участь у боях за Балаклаву, Сахарну Головку, Керч, переправлялась через Дністровський лиман, звільняла Бессарабію, воювала за звільнення Тамані, Туапсе, Новоросійська, висаджувалась з десантом в румунську Константу, болгарські Варни і Бургас, Югославію.

У ході Будапештської наступальної операції Завалій зі своїм взводом пройшла через міську каналізацію з кисневими подушками і захопила бункер з німецьким командуванням. У числі полонених виявився генерал. Для нього цей полон був вдвічі гіршим, адже морськими піхотинцями командувало дівчисько. За цей епізод Євдокія Завалій була нагороджена орденом Червоного Прапора. А від німців вона отримала «почесне» звання «Фрау Чорна смерть».

«Рідна країна»

Розділи: Календар

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...