chrome firefox opera safari iexplorer

20 листопада: це цікаво знати

20 листопада 2019 о 00:08

Кращою є набута вірою і заслугами слава глави держави, ніж та, що набута лестощами.
Георгій Кониський

У народі 20 листопада селянки починали прясти, але перед початком роботи обов’язково молилися святому Федоту. У нього попросили захисту і допомоги, адже саме Федот був відомий як покровитель жіночого рукоділля. Одночасно відзначали свято Федота-льодостава, оскільки водойми вже замерзали, і встановлювалася морозна погода. Селяни починали ходити на риболовлю, але одночасно остерігалися ожеледиці. Дорослі в цей день загадували дітям загадки про лід. Навіть казали, що Федот цього дня «сидить і землю студить».

Вагітні жінки 19 листопада мають поводитися доброзичливо і лагідно, проводити час у молитвах та роздумах про своє здоров’я, тоді дитина буде здоровою і щасливою. Все те, про що в цей день думає вагітна, за прикметами, переноситься на дитину. Не можна перекушувати на ходу вагітній жінці в цей день, – дитина буде неспокійною. Якщо вагітна жінка багато спить і лінується 20 листопада, то дитина буде такою же ледачою.

За церковним календарем 20 листопада вшановують мучеників у Мелитині; преподобного Лазаря Галісійського; преподобного Зосима Ворбозомського; знайдення мощей преподобного Кирила Новоозерського; мученика Феодота, корчемника; мучеників Меласипа і Касинію та сина їхнього Антоніна; мучеників Авкта, Тавріона і Фесалонікію.

20 листопада вшановується ікона Божої матері «Взиграніе», яка вважається однією з самих незвичайних і унікальних ікон хоча б тому, що на ній немовля Ісус зображується в русі, а не статично, як на більшості образів. Згідно з історичними даними, «Взиграніе» – «жіноча» ікона, яка представляє собою копію аналогічного візантійського образу і є чудотворною. У всякому разі, їй часто моляться жінки, які довго не можуть зачати дитину. Можна приходити до образу і парою, щоб молитися разом з чоловіком. Часто 20 листопада замовляється і молебень під назвою «Взиграніе». Особливо це стосується жінок, які повинні невдовзі народити дитину. Вважали, що в цьому випадку немовля буде здоровим і виросте міцним.

Іменинники 20 листопада:

Валерій, Кирило, Федір, Євген, Богдан, Федот.

20 листопада народилися:

1717 – Георгій Кониський – український письменник, філософ, церковний і культурний діяч. Автор віршів на релігійну тему, драми «Воскресіння мертвих», численних проповідей, курсу піїтики.

20 листопада відзначається:

  • Всесвітній день дитини.

Події 20 листопада:

1818 – Симон Болівар проголосив незалежність Венесуели від Іспанського королівства.

1886 – лондонське видавництво Ward Lock & Co прийняло рукопис першого оповідання Конан Дойла про знаменитого детектива Шерлока Холмса – «Етюд у багряних тонах».

1910 – початок Мексиканської революції.

1917 – своїм 3-м Універсалом Українська Центральна Рада проголосила УНР.

1943 – під охороною УПА на Волині почалася Перша Конференція поневолених народів Східної Європи та Азії, на якій оформлено політичну організацію – Антибільшовицький Блок Народів (АБН).

1945 – у Нюрнберзі розпочався трибунал над діячами Третього Рейху.

1959 – ООН прийняла Декларацію прав дитини.

1985 – випущена Microsoft Windows 1.0.

2003 – в Антарктиді знайдено лід віком 900 тисяч років.

Чи знаєте ви, що:

Свято – Всесвітній день дитини – виникло в середині минулого століття, а саме – в 1954-му році, коли Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй затвердила свою резолюцію № 836 (IX), рекомендувавши всім країнам відзначати цей день, починаючи з 1956-го року.

Спочатку дата святкування Дня дитини рекомендувалася виключно на розсуд кожної держави, яка визнає для себе доцільним відзначати цей день. Так, у колишньому СРСР, а зараз і в багатьох суверенних державах, виник Міжнародний день захисту дітей, який відзначається 1-го червня.

Пізніше, 20-го листопада 1959-го року прийняли «Декларацію прав дитини». Потім, в 1989-му році, також 20-го листопада всесвітнім співтовариством була прийнята «Конвенція прав дитини» та питання з єдиної для всіх датою святкування цього дня було вирішено само собою.

Тепер в офіційних документах Всесвітньої організації об’єднаних націй фігурує саме ця дата.

Метою святкування Всесвітнього дня дитини є привернення уваги широкої громадськості, організацій та урядових установ до питань, спрямованих на практичну реалізацію заходів щодо забезпечення благополуччя дітей в усьому світі.

Актуальність проблем дитинства залишається високою, на жаль, і до сьогодні. Численні заходи та дії, навіть на законодавчому рівні, не в змозі повністю вирішити весь комплекс цих проблем, оскільки вони лежать швидше в моральній площині людського світогляду.

Однак завдяки постійним загальним зусиллям і заходам, що вживаються, йде успішне сприяння підвищенню активності у вирішенні безлічі з існуючих і виникаючих проблем нашого підростаючого покоління. (З сайту www.dilovamova.com).

«Рідна країна»

Розділи: Календар

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...