chrome firefox opera safari iexplorer

29 лютого: це цікаво знати

29 лютого 2020 о 00:05

Чим ледачіша людина, тим більше її праця схожа на подвиг.
Володимир Голобородько

29 лютого — 60-ий день року. Буває лише у високосних роках. Причиною його запровадження стало розуміння того факту, що повний оберт навколо Сонця Земля робить більш, ніж за 365 днів (точніше — за 365,24219 дні). Через що виникла проблема зсуву дат.

За церковним календарем вшановують мучеників Памфіла та Порфірія, дияконів Павла, Селевкія, Феодула, Іулиана, Самуїла, Даниїла, Ієремії.

У цей день за народним календарем – Касянів (Касіянів) день, який випадає лише у високосні роки. 29 лютого здавна вважається нещасливим днем. У цей день наші пращури не працювали, намагались не виходити з дому, особливо до сходу сонця, боячись «ока Касьяна».

В народних приповідках і легендах Київщини та Лівобережжя цей святий виглядає понурим і злим чоловіком. «Чому ти Касіяном дивишся!» — кажуть дітям, що дивляться на людей з-під лоба. «Касіян оком накинув — не буде з цього народженого добра!» — цей вираз найчастіше застосовується до телят, лошат та інших свійських тварин, які народилися в Касіянів день.

Щодо погоди, то спостерігають: якщо на Касянів день багато снігу, то буде велика повінь. Якщо собаки катаються — до снігу, а то й до хурделиці.

29 лютого народились:

1912 — Яків Цегляр (Ціглер), український композитор, автор оперет «Бажаю щастя», «Гість із Відня», «Дівчина і море», «Щасливий долі поворот», ораторії «Єврейська трагедія», опери-трагедії «Праведник», мюзиклів, пісень.

1932 — Юрій Богатіков, український співак. Працював у Харківській, Луганській і Кримській філармоніях.

Події 29 лютого:

1288 — Шотландія встановила 29 лютого днем, коли жінка може запропонувати шлюб чоловікові. У разі відмови він мав сплатити штраф. У XVII столітті схожу постанову було видано і в Англії, але обов'язкового статусу вона не мала, швидше носила дозвільний характер.

1504 — Христофор Колумб використав місячне затемнення для залякування ямайських індіанців.

1712 — в Швеції після 29 лютого було 30 лютого.

1762 — Петро III підписав маніфест про вільність дворянства. Дворян звільнено від обов'язкової військової та цивільної служб, їм надано право безперешкодно виїжджати за кордон, вступати там на службу, дозволено отримувати освіту не лише в навчальних закладах, а й удома.

Чи знаєте ви, що:

30 лютого – календарна дата. За григоріанським календарем, у лютому 28 днів (у високосному році – 29 днів). Однак, три рази в лютому було 30 днів (існування двох з них припускається).

30 лютого 1712 року, у Швеції

1699 року в Шведському королівстві, котре на той час включало й Фінляндію, вирішили змінити календар з юліанського на григоріанський. Зазвичай, це робили, проголошуючи після 17 лютого наступний день 1 березня.

Однак шведи вирішили робити перехід поступово, пропускаючи протягом 40 років усі високосні роки.

Тобто всі ці роки, після 28 лютого мало йти 1 березня — це б на один день наближало шведський календар до григоріанського календаря кожні 4 роки. Отже, 1700 був невисокосним роком у Швеції.

Однак, попри прийнятий план, 1704 й 1708 роки були високосними. Тому протягом 11 років шведський календар випереджав лише на один день юліанський календар та відставав на десять днів від григоріанського. 1711 року король Карл XII вирішив відмовитися від реформи календаря і повернувся до літочислення за юліанським календарем. Тому у лютому 1712 року були додані два дні тому у Швеції був день 30 лютого.

1753 року Швеція остаточно перейшла на григоріанський календар звичайним для всіх країн способом — перестрибнувши після 17 лютого на 11 днів уперед.

30 лютого 1930 та 1931 року, у СРСР

1929 року в СРСР було введено радянський революційний календар, де кожен місяць мав 30 днів. 5 або 6 днів, що залишалися, оголосили так званими «безмісячними канікулами». Таким чином, в Радянському Союзі в 1930 й 1931 роках існувало 30 лютого.

Як зазначає Стефан Машкевич, «у серйозних книгах стверджується, що 1930—1931 років воно й було… але, погортавши підшивки газет, легко переконатися, що це не так. Навіть у пролетарській державі консерватизм усе ж таки взяв гору».

1932 року цей календар скасували.

«Рідна країна»

Розділи: Календар