chrome firefox opera safari iexplorer

17 травня – Всесвітній день вишиванки    

17 травня 2020 о 10:23
korupciya.com

Вперше День вишиванки запропонувала відзначати  у 2006 р. студентка Чернівецького національного університету імені Ю.Федьковича Леся Воронюк. А надихнув її на цю ідею своєю вишиванкою, яку вдягав на заняття, однокурсник — Ігор Житарюк. От Леся й закликала колег-студентів та декого з викладачів  одного дня всім прийти до вишу у вишиванках.  

Щороку  одного й того самого дня – у третій четвер травня – ставало дедалі більше  охочих  вийти  у вишиванках. Спочатку нова традиція поширювалася Україною, невдовзі її підтимали українці діаспори, а нині в багатьох країнах уже й місцеві мешканці долучилися.

Цього дня відбуваються кокнурси на кращу вишиванку  чи кращий знімок у вишиванці в мережі.

2015р. розпочалася акція «Подаруй вишиванку  захисникові», під час якої вишиванки були передані нашим бійцям, що воюють у Донбасі.  В акції  взяло участь майже 50 країн. 

Історія вишивки, вишивання і вишиванки в Україні дуже давня. Особливого ж, ба навіть сакрального значення набула  вишивка протягом останніх століть.  Дівчата готували собі придане роками,  складаючи до скрині власноруч вишиті рушники, сорочки, обруси. У дівчини з бідної родини налічувалося до 40 сорочок, а в багатійки – й за 100.

У вишивці мали велике значення і тканина, й нитки, і звичайно, орнамент. Для найстаровиннішої вишивки — білим по білому — нитки вибілювали протягом трьох років.

Вишиванка символізує красу, здоров’я, щастя, родинні любов і відданість, волю й саме життя. Вона оберігає своїх власницю чи власника від усього лихого.    

За візерунками та кольорами можна впізнати, звідки вишиванка.  Чорний колір переважає  в орнаменті Борщівських сорочок (Тернопілля); буковинська сорочка тішить око яскравими квітами; космацька – гарячими помаранчевими барвами; полтавська – узорами білим по білому.

17 грудня, на Варвари – свято вишивальниць. Цього дня годилося не працювати ні в хаті, ні в господі —  лише вишивати.

Нині нерідко можна побачити українських чоловіків у «європейському» костюмі та вишиванці.  Першим так став одягатися у позаминулому столітті Іван Франко – і заснував справжнісіньку моду.

У 1867 р. вийшов друком альбом українських вишивок. Європейські жінки були зачаровані  тією красою й почали використовувати  український орнамент у своєму одязі.

Д.Гальяно, Ж.-П.Готьє, Gucci, Valentino, Dolce & Gabbana, Стелла МакКартні  та інші знані у світі  модні доми і модельєри застосовують українську вишивку, створюючи свої колекції.

В  Україні також триває творення вишиванки: зберігаючи давні традиції, сучасні фахові майстрині та аматорки збагачують палітру кольорів, експериментують з кроєм.

На Різдво та Великдень, День Незалежності й День Прапора, родинне свято чи в неділю дедалі популярнішим стає вдягатись у вишиванку.

17 травня цього року  в багатьох містах України та світу відбудуться і хода у вишиванках, і різні конкурси.

«Голос Америки» підготував спеціальний проект «Українські вишиванки захоплюють світ», що пропонує зібрати якомога більше світлин українців з різних країн у вишиванках і на цій основі створити слайд-шоу.

Прикордонники на пунктах пропуску та в аеропортах даруватимуть буклети, присвячені Дню вишиванки.

О  21.00 в арт-сквері ім.Василя Сліпака – на розі Андріївського узвозу та вул.Боричів Тік -  має відбутися демонстрація повнометражного документального фільму про вишиванки «Спадок нації». Просто неба (аби лише не дощило). 

А в Мистецькому арсеналі  14 травня  вже відбулося  дійство до Дня вишиванки — під назвою «Українські амазонки». Закрите дипломатичне прийняття за участю наших керманичів та іноземних дипломатів.

Ми ж гулятимемо у своїх вишиванках відкрито, себто відіверто, радісно і з задоволенням. Приєднуйтеся!

Команда Громадського руху Миколи Томенка «Рідна країна»

Розділи: Традиції

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...