chrome firefox opera safari iexplorer

27 липня: це цікаво знати

27 липня 2020 о 00:10

Благодатний, довгожданий,
Дивним сяйвом осіяний.
Золотий вечірній гість
Впав бадьоро свіжо, дзвінко
На закурені будинки
Зголоднілих передмість…
Максим Рильський

У дохристиянські часи 27 липня відзначали літнє свято Дажбога. Наші предки в день Дажбога – покровителя обжинок, очікували від нього щедрих дарунків. Святкували його стрибанням через священний вогонь та пекли ритуальне печиво, що називалося «сончата», яке потім роздавалося дітям. Також Дажбогу та Паликопу – духу межового вогню – молилися про збереження кіп від вогню.

У народі вважалося, що з 27 липня поступово настає осінь. Тим більше, що день, як правило, видавався похмурим і дощовим – нерідко здіймався сильний вітер, починалися грози. Спостерігали, якщо нічна роса не висихала – мала бути гроза; але що більша була роса, тим спекотнішим мав бути день.

За церковним календарем 27 липня вшановують апостола від 70-ох Акили; преподобного Стефана Махрищського; мученика Юста; преподобного Єлія, монаха; преподобного Онисима, чудотворця.

Іменинники 27 липня:

Онисим, Стефан, Феофіл.

27 липня народились:

1810 – Василь Завойко – адмірал українського походження, перший військовий губернатор Камчатки. Брав участь у навколосвітніх плаваннях. Під час цих походів відвідав Камчатку й Аляску. Автор книжки «Враження моряка під час двох подорожей навколо світу».

1853 – Володимир Короленко – письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор творів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.

«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).

1870 – Володимир Маковський – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.

1876 – Володимир Воробйов – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.

1929 – Іван Гнатюк – український поет. Автор збірок «Паговіння», «Калина», «Повнява», «Жага», «Життя», «Барельєфи пам’яті», «Дорога», «Чорнозем», «Турбота», «Осіння блискавка», «Благословенний світ».

Події 27 липня:

971 – укладено мирний договір між князем Святославом та візантійським імператором Цимісхієм.

1147 – Климентія Смолятича обрано митрополитом руської (української) церкви.

1672 – Гетьман Петро Дорошенко розбив поляків біля Четвертинівки.

1834 (15 липня за Юліанським календарем) – відкрито Київський імператорський університет св. Володимира (нині Київський національний університет імені Тараса Шевченка). Навчання у Київському університеті розпочали перші 62 студента.

1936 – на підставі відповідної ухвали ЦК КП(б)У Президія АН УРСР прийняла рішення про створення Інституту історії України.

2002 – «Скнилівська трагедія» (під час авіашоу на Скнилівському летовищі (Львів) зазнав катастрофи літак Су-27, вбивши 78 і поранивши понад 100 людей). Найбільша в історії катастрофа на авіашоу.

Чи знаєте ви що:

Дощ може бути не лише з крапель води. Погода деколи робить дивовижні сюрпризи: то гроза на ясному небі, то сніг влітку, то ще щось. Такі випадки часто зустрічаються. Цікаво інше – іноді замість води або льоду з неба падає щось зовсім вже неймовірне, наприклад, жаби або риба. Є й дивніші випадки, що відбулися не так давно.

У 2007 році, 6-го квітня, з неба в провінції Сальта, Аргентина, почали падати павуки. Причому павуки багатьох видів, всіх кольорів і забарвлень. Розміри таких павуків були не такі вже і малі – близько 10 сантиметрів (якщо вимірювати з кінцівками). Збереглися документальні свідоцтва цього цікавого випадку.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути