chrome firefox opera safari iexplorer

3 листопада: це цікаво знати

03 листопада 2020 о 00:06

«Небеса прозорі,
Як глибінь ріки.
Падають, як зорі,
З явора листки.
А над полем нитка
Дзвонить як струна,
Зажурилась квітка –
Чує сніг вона.»
Дмитро Павличко

У народі 3 листопада вшановували преподобного Іларіона і спостерігали за погодою: «У листопаді іній на деревах – на морози, а туман – на відлигу».

За церковним календарем 3 листопада вшановують преподобного Іларіона Великого; перенесення мощей святого Іларіона, єпископа Меглинського; преподобного Іларіона, схимника Києво­Печерського; преподобного Іларіона Псковоозерського, Гдовського; преподобних Феофіла та Якова Омуцьких; мучеників Дасія, Гаїя і Зотика. Димитрівська поминальна субота.

Іменинники 3 листопада:

Іларіони, Аркадії, Феофіли, Якови.

Ім’я Аркадій має грецьке походження слова «аркадос» і означає жителя Аркадії, області Давньої Греції. У дитинстві Аркадіїв всі люблять. Як батьки, так і всі найближчі родичі постійно захоплюються його талантами та зовнішністю. Дорослі Аркадії завжди відгукуються на прохання допомогти. Вони комунікабельні, неконфліктні та обов’язкові. Однак мають схильність до алкоголю. Попри все, сварки у сім’ї Аркадіїв – рідкість. Люблять маленьких дітей. Однак надміру захоплюється роботою, яка забирає багато часу і шкодить родинним стосункам.

3 листопада народилися:

1898 – Дмитро Фальківський (Левчук) – український поет, прозаїк, сценарист. Автор окремих збірок поезій «Чабан», «Обрії», «На пожарищі», «Полісся».

«Очерет мені був за колиску, в болотах я родився і зріс, я люблю свою хату поліську, я люблю свій зажурений ліс. Що там тропіки, пишні Пампаси, загляніть но у душу до нас, я оддав би за неї одразу і Тібет, і Урал, і Кавказ.» (Дмитро Фальківський)

3 листопада відзначають:

  • День інженерних військ.
  • День ракетних військ і артилерії.
  • День чоловіків.

Події 3 листопада:

1918 – народне віче у Чернівцях вирішило приєднати Північну Буковину до Радянської України.
1937 – у Соловецькому таборі особливого призначення за вироком Трійки розстріляний Лесь Курбас. У списку «українських буржуазних націоналістів», розстріляних 3 листопада також Микола Куліш, Матвій Яворський, Володимир Чеховський, Валер’ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий та інші. Загалом, в один день за рішенням несудових органів, було страчено понад 100 осіб представників української інтелігенції – цвіту української нації.

Чи знаєте ви, що:

Сьогодні вшановуємо роковини «розстріляного Відродження»

3 листопада 1937 року було розстріляно, як зазначалося у «розстрільних списках», 134 «українських буржуазних націоналісти». Сталося це в урочищі Сандармох (Карелія, РФ), що у документах радянських спецслужб значилося як «обычное место расстрелов». За даними Українського інституту національної пам’яті, у цьому «звичайному місці» загалом стратили близько 7 тисяч людей 60 національностей і 9 релігійних конфесій. Серед них було майже 700 українців…

Втрати 3 листопада 1937 року стали особливо трагічними для України, адже лише за один день за вироками позасудових органів без слідства і суду був знищений тогочасний цвіт української нації – «вороги радянської влади», віком від 36 до 50 років, представники справжньої прогресивної інтелігенції.

Серед них – видатний режисер-реформатор, фундатор нового українського театру Лесь Курбас; Микола Зеров – поет, перекладач західноєвропейської та античної літератури, лідер «неокласиків»; один із найталановитіших українських прозаїків Валер’ян Підмогильний; Микола Куліш – драматург, громадський і освітянський діяч, газетяр, редактор; Матвій Яворський – історик, науковець, академік Всеукраїнської академії наук; Володимир Чехівський – політичний і релігійний діяч, голова Ради народних міністрів і міністр закордонних справ УНР, за керівництва якого 22 січня 1919 року був проголошений Акт злуки УНР і ЗУНР; Антін Крушельницький – письменник, літературний критик і літературознавець, педагог; Степан Рудницький – географ та історик, засновник картографічного напрямку в українській географії; Мирослав Ірчан – драматург, публіцист, перекладач, журналіст, історик, видавець; Сергій Грушевський – небіж Михайла Грушевського, професор, історик…

Було встановлено, що в’язнів в урочищі Сандармох розстрілював з револьвера особисто капітан держбезпеки Михайло Матвєєв (іноді за допомогою помічника Алафера). Ці масові страти приурочили тоді до 20-річчя так званої «Жовтневої революції». А урочище Сандармох як місце розстрілів стало відоме після тривалих пошуків лише влітку 1997 року...

«Рідна країна»

Розділи: Календар

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...