chrome firefox opera safari iexplorer

22 лютого 1880 року народився Осип Турянський – український письменник і педагог

22 лютого 2021 о 07:04

Осип Васильович Турянський народився в селі Оглядів на Львіщині, в родині теслі. Був найстаршим з-поміж вісьмох дітей. Отримав перші знання у сільського вчителя, з його ж допомогою вступив до Львівської української гімназії.  Аби навчатися і трохи допомагати родині, що тяжко бідувала, Осип заробляв репетиторством.

1907р. Турянський закінчив філософський факультет Віденського університету. Невдовзі захистив докторську дисертацію, отримав науковий ступінь доктора філософії. Працював учителем у середніх школах Галичини.

1908 рік став дебютним для Турянського як письменника: в альманаху віденської «Січі» вийшли друком новели  «Курка», «Ей, коб були мене вчили», «Де монце?».

Від 1910р. викладав українську мову та літературу в Перемишлянській гімназії. Тоді ж узяв шлюб із донькою  депутата Віденського парламенту — Стефанією, за якийся час у подружжя народився син.

Восени 1914р. Осипа Турянського мобілізували до австрійської армії й доправили на фронт, до  Сербії. За рік опинився у сербському полоні, перебував у таборі для інтернованих на італійському острові Ельба.

Про своє перебування в полоні написав 1917р. повість-поему «Поза межами болю», яка являла собою талановитий  зразок модерної української літератури й стала помітним явищем у тодішньому культурному  житті.

Повернувшись до Австрії, викладав право у Віденському університеті, займався в Галичині видавничою та педагогічною  діяльністю.

Від 1923р. О.В.Турянський працював директором Яворівської, Дрогобицької, Рогатинської гімназій, там-таки викладав німецьку, французьку мови, латину.  Перекладав твори світової класики.

Письменник помер 28 березня 1933р. року у Львові. За життя його творчість не була широко відомою, лише через 50 років була широко оприлюднена і гідно поцінована.

Серед найвідоміших творів Осипа Турянського (псевдонім Іван Думка) – вже названа   повість-поема «Поза межами болю», повісті «Дума пралісу»  та  «Син землі», збірка оповідань «Боротьба за великість», комедія «Раби».

Олена Бондаренко, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути