chrome firefox opera safari iexplorer

3 березня: це цікаво знати

03 березня 2021 о 00:06

Для неука дуже легкий спосіб зрікатись: не бачив Америки – значить, нема, не чув про Канта – значить, вигадали!
Михайло Старицький

У народі 3 березня пекли вівсяне печиво – вівсяники і очікували пташку вівсянку, приліт якої наближав теплі весняні дні.

За церковним календарем 3 березня вшановують святителя Лева, папу Римського; преподобного Косму Яхромського; святителя Агапита, сповідника, єпископа Синадського; святителя Флавіана, сповідника, патріарха Царгородського.

Іменинники 3 березня:
Лев, Кузьма, Віктор, Василь, Агапіт.

3 березня народились:

1811 – Антін Могильницький – український письменник, громадський і політичний діяч, греко-католицький священик.
«Кожний нарід, хоть би дикий, Любить свій родинний край, Любить отцівські язики, Свою мову і звичай». (Антін Могильницький)

1888 – Наталена Королева – українська письменниця. У своїх творах опрацьовувала історичні та біблійні теми. Автор збірки легенд «Во дні они», повістей «1313», «Без коріння», збірки оповідань «Інакший світ», повістей «Предок», «Сон тіні», «Легенди старокиївські».

1888 – Левко Чикаленко – український археолог, громадсько-політичний діяч.

3 березня відзначають:

  • Всесвітній день письменника.
  • Всесвітній день дикої природи.
  • Всесвітній день дитячого телебачення і радіомовлення.

Події 3 березня:

1669 – гетьман Дем’ян Многогрішний уклав угоду з московськими послами (Глухівські статті), що обмежувала козацьку автономію та не дозволяла Україні провадити самостійну зовнішню політику.

1866 – у Києві відкрито публічну бібліотеку (тепер – Національна парламентська бібліотека України).

1917 – 3–4 березня у Києві організована Українська Центральна Рада (УЦР).

1918 – у Брест-Литовському підписано Брестський мир. Брестський мир – мирний договір між Радянською Росією з одного боку та Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною і Болгарією – з іншого за участі України. Радянський уряд зобов’язався вивести свої війська з України і вирішити прикордонні питання з урядом УНР.

1945 – У Львові розпочала роботу Обласна державна картинна галерея.

1991 – У Латвії та Естонії відбулися референдуми, на яких більшість громадян висловилася за вихід цих республік зі складу СРСР.

Чи знаєте ви, що:

3 березня 1861 року російський імператор Олександр II підписав маніфест про скасування в країні кріпацтва. Слідом за Західною Європою, де з 1760-х по 1840-і роки було ліквідовано особисту залежність селян від поміщиків, російський імператор Олександр II підписав маніфест про відміну в країні кріпосного права. Опублікований 15 березня, він приніс свободу 22,5 мільйонам кріпаків, які, однак, не ставали власниками оброблюваної землі – відчужена у поміщиків, вона передавалась сільським громадам, які розподіляли її порівну серед сільських жителів.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...