chrome firefox opera safari iexplorer

Чому незаміжні дівчата чекали Великодня?

01 травня 2021 о 10:27

Святкування Великодня традиційно було гарною нагодою для дівчат «на виданні». Це можливість показати найкраще святкове вбрання і вміння себе представити як голосистої співачки та гарної танцівниці, що вправно поводиться в хороводах, іграх і танцях.

Про «Кривий танець» та давній народний звичай у дівчат на Київщині розповідає Анатолій Богород, старший науковий співробітник Музею Івана Гончара:

«Як зазначають більшість дослідників, Великодні хороводні гуляння починались з “Кривого танцю”, який через імітацію хвилеподібного руху мав стимулювати розлив весняних струмків і потоків, утворених після танення снігу. Хоровод формувався зі складу всіх присутніх дівчат і, найчастіше, в його голові була дівчина, яка гарно співала і могла завести танець. До “Кривого танцю” ставали дівчата, які добре знали слова. Якщо хто хотів долучитись, хоровод не розривали посередині, а приєднувались до кінцевої учасниці. До утвореного дорослими дівчатами “Кривого танцю”, діти первісно не ставали. Оскільки танець міг тривати довго, текст проспівували знову спочатку і виконували до кількох разів. Швидкість руху “Кривого танцю” диктував темп пісні. Деякі дослідники зауважують, що “Кривим танцем” починають і закінчують Великоднє гуляння». 

Свій власний погляд на цей хоровод подає Іван Гончар у картині «Кривий танець» (клікніть для збільшення зображення), називаючи його – «давній народний звичай у дівчат на Київщині – водить “Кривий танець” на весні». Це символ весняних вод, які омивають навколишні пагорби та долини.

24 квітня

Інші дати
Народився Дмитро Білоус
(1920, с.Курмани Сумська область - 2004) - український поет, перекладач, літературний критик, громадський діяч. Лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка за книгу «Диво калинове».
Вдягла весна мережану сорочку У день святий звільнившись од турбот І підіймає волошкові очі До віщих, до церковних позолот; Душа стає в цю днину молодою, Забувши, що слова бувають злі І помняться старання добротою, На щедрому пасхальному столі. (Вадим Крищенко)
Розгорнути
Народився Олександр Духнович
(1803, с. Тополі, Словаччина – 1865) - український письменник, культурний діяч, педагог.
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...