chrome firefox opera safari iexplorer

На місці розграбованої античної пам'ятки знайшли унікальну амфору

05 травня 2021 о 21:54

На території Миколаєва зафіксували масштабні роботи з розграбування пам’ятки археології національного значення «Дідова Хата — 1». Після грабіжників знайшли амфору з тавром міста Афон. Про це в програмі «Радіодень» розповів старший викладач МНУ ім. В. Сухомлинського, науковий співробітник Інституту археології НАН України Олександр Смирнов.

Археологічна пам'ятка «Дідова Хата — 1» розташована на території Заводського району м. Миколаєва, стосується античної доби й датується 4-3 сторіччям до нашої ери. Грабіжники розрили більше 10 тисяч квадратних метрів.

Після грабіжників ми знайшли там фрагменти кераміки, кістки тварин, череп коня тощо. Є чимало цікавих артефактів. Наприклад, амфора, якій 2400 років. На її ручці є тавро міста Акамф (Афон). Таких амфор, де є тавро, збереглося у світі близько 700. І одну з них ми знайшли в Миколаєві після грабіжників. Вони її або не помітили, або подумали, що не зможуть продати", — сказав Олександр Смирнов.

З наукової точки зору, матеріал, який виявили археологи після грабіжників, дає цінну інформацію про період, коли відбувся похід македонської армії Олександра Великого на чолі з намісником Македонії Запіріоном, про торговельні зв’язки нашого регіону з античним світом.

За словами Олександра Смирнова, унікальність цього місця в тому, що його досі не забудували сучасними спорудами. Тут збереглися і рештки давнього поселення, і частина некрополя.

«Ольвія — єдине місто античного часу, де не побудували сучасне місто. Наприклад, на території Херсонеса збудували Севастополь, Тіра – Білгород-Дністровський. „Дідова хата 1“ — це одне з сільських поселень навколо Ольвії, що також збереглося непошкодженим на території Миколаєва. І якби тут провели наукові дослідження, нас би чекали сенсації», — розповів Олександр Смирнов.

На узбережжі Чорного моря є десятки античних об’єктів , які грабують швидкими темпами.

Громадський активіст Ілля Зелінський розповів, що після розголосу, грабіжники не проводять далі руйнацію пам’ятки «Дідова Хата — 1» в Миколаєві. Від управління культури національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації направили документи до поліції.

«Судячи з масштабів руйнування, там працювали не 10, і не 15 людей, а значно більше. Грабували з сучасними металошукачами. Чи дізнаємося, хто це зробив? У мене скептичне ставлення. Чи не єдиний шлях зберегти пам’ятку, включити її до туристичного маршруту, що буде вести до Ольвії», – розказав Ілля Зелінський.

У Миколаєві є позитивний приклад – це городище Дикий Сад, яке за останні роки перетворилось у музей просто неба.

Джерело: Суспільне
Розділи: Культурна

24 грудня

Інші дати
День працівників архівних установ
Свято встановлено в Україні «…враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки і культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників архівних установ» від 30 жовтня 1998 року № 1200/98.
Розгорнути
Народився Спиридон Черкасенко
(1876, м. Новий Буг Миколаївської обл. - 1940)  - письменник, педагог, журналіст, освітньо-культурний діяч. Автор п'єс, історичних романів, оповідань, віршованої трагендії "Коли народ мовчить" та історичної драми "Северин Наливайко". Деякі його вірші покладені на музику та стали народними піснями.
Розгорнути
Народився Костянтин Данькевич
(1905, м.Одеса – 1984) – український композитор, піаніст, педагог. Автор балету «Лілея», опер «Трагедійна ніч», «Боглан Хмельницький», «Назар Стодоля», музики до театральних вистав та кінофільмів.
Розгорнути
Народився В’ячеслав Чорновіл
(1937, с.Єрки, Черкаська область – 1999) – літературний критик, публіцист, політичний діяч. Герой України.
«Однак шани заслуговує тільки той, хто шанує самого себе... Бо Україна починається з тебе.» (Вячеслав Чорновіл)
Розгорнути