chrome firefox opera safari iexplorer

Українці вперше в історії зійшли на Еверест уночі

04 травня 2021 о 14:32

4 травня 1982 року українці Сергій Бершов та Михайло Туркевич, здійснили перше в історії нічне сходження на Еверест — найвищу вершина Землі (8849 м над рівнем моря). За стільки років маршрут ніхто не повторив.

Альпіністи були учасниками першої радянської експедиції. За спогадами Бершова, до 1982-го радянських альпіністів на гору не пускали. До того часу вершину підкорили вже безліч людей із багатьох країн. Перша радянська експедиція, за бажанням влади, мала стати особливою. Маршрут розробили у Москві за фотографіями та картами. Вирішили йти південно-західним схилом — найскладнішим, але відносно безпечним шляхом. До експедиції готувалися 2 роки за програмою космонавтів. Керівники отримали наказ продовжувати сходження навіть у випадку, якщо хтось загине.

Уже 4 травня учасники перебували у штурмовому таборі на висоті 8,5 тис. м. Очікували двох альпіністів, що здійснювали підйом на вершину. Пізніше ті рацією надіслали повідомлення з проханням про допомогу на спуску. Закінчилися кисень та сили. За 4 години вони спустилися лише на 50 м. Тоді експедиція вирішила, що Бершов і Туркевич вийдуть їм назустріч. Чоловіки зустрілися о 21:00 на висоті 8,7 тис. м. Українці передали знесиленим кисневі балони та напоїли компотом. Тоді ж рацією попросили керівника експедиції дозволу піднятися на вершину. Той дозволив.

Досягли її о 22:22. Намагалися сфотографуватися для доказів, але без спалаху фотографії у темряві не вийшли. Тоді залишили на вершині кисневий балон, вимпел Донецького альпклубу і герб Харкова. Уже за пів години Бершов та Туркевич наздогнали товаришів і допомогли їм спуститися до штурмового табору, звідти рушили у головний.

Згодом на вершину піднялося ще 7 людей, які побачили вимпел та підтвердили, що чоловіки побували там. Всього з 18 учасників експедиції піднялися 11 осіб, решта повернулися. На Евересті вперше замайорів прапор СРСР. Бершова і Туркевича назвали рятівниками усієї експедиції за унікальний підйом.

«Після Евересту „вгорі“ думали: яку премію нам дати? Це ж не чемпіонат світу і не Олімпійські ігри, — розповідав Бершов в інтерв'ю журналу „Країна“. — Вирішили прирівняти до рекорду Європи — видали по дві тисячі карбованців».

7 грудня

Інші дати
Народився Микола Устиянович
(1811, м. Миколаїв, Львівська область – 1885) – українського письменника і громадського діяча. Окремі його вірші ««Верховино, світку ти наш», «Гей, браття опришки» стали українськими народними піснями.
Розгорнути
Народився Микола Вороний
(1871, м.Дніпропетровськ - 1938) - українського поета, громадсько-політичного діяча, театрознавця, перекладача. У 1917 р. був одним із засновників і режисерів Українського національного театру. Автор поетичних збірок «Ліричні поезії», «В сяйві мрій», поеми «Євшан-Зілля».
Розгорнути
Народилася Катерина Білокур
(1900, с.Богданівка, Київська область – 1961) – українська художниця-самоучка, майстер українського народного декоративного живопису. Автор картин «Півонії», «Богданівські яблука», «За селом», «Натюрморт», «Хата в Богданівці», «Гай», «Колгоспне поле» та ін.
«Як би ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!» (Пабло Пікассо про Катерину Білокур)
Розгорнути