chrome firefox opera safari iexplorer

80 років тому почалася трагедія у Бабиному Яру

27 вересня 2021 о 19:21

В окупованому нацистами Києві 27 вересня 1941-го оприлюднили наказ коменданта: всім євреям з'явитися на збірний пункт у районі Бабиного Яру «для евакуації». За два дні почалися масові розстріли.

В окупованому німцями Києві 24 вересня 1941 року відбулися вибухи замінованих радянськими диверсантами будинків на Хрещатику та сусідніх вулицях. Почалася пожежа, центр Києва майже повністю був знищений. Окупанти звинуватили у підриві диверсантів та євреїв.

26 вересня окупаційна влада влаштувала нараду, розглянувши заходи з «остаточного вирішення». Визначили місце знищення євреїв – Бабин Яр. Його території вистачило б для десятків тисяч трупів, адже має довжину 2,5 км при глибині до 50 м. Призначили розстрільну команду, окреслили район, який оточить поліція. Визначили кількість киян для сортування речей, грошей, коштовностей, вилучених у жертв перед смертю.

27 вересня з'явилися оголошення та листівки з підписом окупаційного коменданта генерал-майора Курта Еберхарда. Євреям наказали зібратися вранці 29 вересня біля вулиць Дехтярівська і Мельникова. Мати при собі документи та особисті речі. Тих, хто не прийде, погрожували розстріляти. «Хто не з'явиться — буде розстріляний», стверджувалося в оголошенні.

Коли київські євреї прибували на місце, їх роздягали, жорстоко били і гнали до місця розстрілу. За перші два дні в Бабиному Яру загинуло понад 30 тис. людей. Чимало євреїв не пішли до Бабиного Яру. На початку жовтня окупанти влаштували масовий обхід квартир. Виявлених євреїв звозили до гаражів. Потім вантажівками доправляли і вбивали.

Розстріли тривали до звільнення міста від окупантів. Останні вбивства відбулися 4 листопада 1943-го – за два дні до приходу в Київ військ 1-го Українського фронту Червоної армії. За цей період загинули близько 100 тис. людей.

Знищення євреїв не вписувалося у ідеологію «Великої вітчизняної війни». За нею боротьбу вів та гинув «радянський народ». Влада намагалася замовчати трагедію у Бабиному Яру. Лише після стихійного мітингу з нагоди 25-х роковин трагедії 29 вересня 1966-го за участю письменників Івана Дзюби та Віктора Некрасова, про неї почали говорити на державному рівні. Пізніше встановили перший пам'ятник жертвам.

Німецькі окупанти 27 лютого 1942-го в Бабиному Яру розстріляли 621 представника українського націоналістичного підпілля. Урочище стало місцем масових розстрілів нацистами євреїв і циган, радянських військовополонених, в'язнів Сирецького концтабору та підпільників. У Бабиному Яру розстріляли Олену і Михайла Теліг. Там також поховані тіла Івана Ірлявського, Івана Кошика, Тодота Черидниченко.

Жертвами німецького терору стали біля півтисячі членів «Буковинського Куреня» ОУН. Розстрілювали нацисти українських священиків і монахинь. Коли окупанти відступали, вони приховали велику кількість доказів своїх злочинів. Тіла в Бабиному Яру відкопали і спалили на відкритих «печах». Кістки перемелювалися на привезених з Німеччини машинах, попіл був розсипаний околицями.

*Фото зроблені 1 жовтня 1941-го під час масових розстрілів у київському урочищі Бабин Яр. Автор — Йоганн Хале, фотограф 637-го німецького загону пропаганди 6-ої Армії. Джерело: Гамбурзький інститут соціальних досліджень

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути