chrome firefox opera safari iexplorer

На Тернопільщині відбувся Фестиваль унікальної чорної вишиванки

08 вересня 2015 о 11:11

На Тернопільщині відбувся фольклорно-мистецький фестиваль"Борщівські вишиванки". Це мистецьке дійство вирізняється серед усіх 30 фестивалів і свят, які щорічно проводяться у Тернопільській області. Захід представляє багатство борщівської вишиванки. Відтак мета фестивалю – відродити техніки вишиття борщівської сорочки, зберегти автентичність українського національного костюма, пише газета «День».

Борщівська вишиванка – це сорочка, вишита чорними нитками, яка стала своєрідною візитівкою Тернопільщини. 

Згідно з легендою, домінуючий чорний колір вишиття пов’язаний із трагічними подіями XV-XVII ст., коли на Борщівський край постійно нападали турки і татари. Після одного з таких набігів у кількох наддністрянських селах загинули всі чоловіки. Тоді дівчата і жінки заприсяглися протягом кількох поколінь носити жалобу за загиблими і вінчатися у сорочках, вишитих чорними нитками.

«Ця спадщина принесена з глибокого Трипілля і з ближніх століть, коли у нашому краї перебували турки. В цей період появився такий новий вид вишиття. А на самому вишитті ми бачимо узори, які виявлені на глечиках в печері “Вертеба” (село Більче-Золоте). В цій печері збережена наша культурна спадщина, якій 5 тисяч років. 8 років тому напередодні святкуванні 550-річчя міста Борщів напрацювали такий формат проведення фестивалю “В Борщівському краї цвітуть вишиванки”. Окрім представлення вишитих виробів, ми проводимо фестиваль борщу “Борщ’їв”», – каже міський голова Борщова Іван Башняк.

Етнографічну колекцію Борщівського обласного краєзнавчого музею наукові працівники збирають вже більше 35 років. У ній понад 200 вишитих виробів. Для виставки відібрали близько 100 робіт – найяскравіші і рідкісні зразки.

 

Фахівці розповідають, що на борщівських сорочках – різноманітні техніки: колодки, лічильна гладь, верхоплут, різні ланцюжки, мережки.

day.kiev.ua

 day.kiev.ua

«Якщо в цілій Україні знають більше 100 технік, на Борщівщині майстрині вміли користуватися понад 50 техніками у вишитті цих сорочок. Так само нитки, використовували шерстяні, бавовняні, муліне в поєднанні з металічними нитками. До речі, вишивка з металічними нитками, якими оздоблювалася уставка на наших сорочках, практикувалася тільки тут, на Борщівщині. Такі оздоблення не знаходять ніде по усій Тернопільській області. Характерна риса борщівської вишиванки – це чорне, густе вишиття по рукавах і конопляне полотно, лляне полотно тут практично не робили», – наголошує Леся Грабик.

 

25 листопада

Інші дати
Народився Микола Пирогов
(1810, м. Москва, Росія – 1881) – видатний хірург та анатом, педагог. Засновник воєнно-польової хірургії. В розквіті творчих сил усамітнився в своєму невеликому матку «Вишня» неподалік Вінниці, де організував безкоштовну лікарню.
Розгорнути
Народився Іван Нечуй-Левицький
(1838, с.Стеблів, Черкаська область - 1918) — український прозаїк, перекладач. Автор творів «Микола Джеря», «Кайдашева сім»я»...
«Українська жизнь - то непочатий рудник, що лежить десь під землею, хоч за його вже брались і такі високі таланти, як Шевченко; то безконечний матеріал, що тільки ще жде робітників, цілих шкіл робітників на літературному полі». (Іван Нечуй-Левицький)
Розгорнути
Народився Клим Поліщук
(1891, с. Краснопіль, Житомирська область – 1937) – український письменник, публіцист, автор історичних романів «Гуляйпільський батько», «Отаман Зелений».
Розгорнути