chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні представлять проект відтворення надгробку князя Костянтина Острозького у лаврі

13 жовтня 2015 о 11:52

13 жовтня о 16:00 у Національному Києво-Печерському заповіднику (корпус № 25) відбудеться презентація та обговорення концепції відтворення надгробного пам’ятника князя Костянтина Острозького в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.

Як відомо, вже неодноразово, протягом кількох десятиліть висловлювалась як українськими істориками, архітекторами та науковцями, так і литовською стороною ініціатива відновлення надгробку князю К. Острозькому, який у XVI столітті було встановлено на місці його поховання – у Києво-Печерській лаврі.

Для реалізації цього проекту створено Громадський українсько-литовський оргкомітет, співголовами якого є засновник Фонду «Рідна країна»,  народний депутат України Микола Томенко і Надзвичайний і Повноважний посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс.

За результатами конкурсу було визначено скульпторів-виконавців цього спільного українсько-литовського проекту. Ними стали Олексій Сидорук, Борис Крилов («Творча майстерня Сидорука та Крилова») та Арунас Сакалаускас професор, завідувач кафедри візуального дизайну Клайпедського факультету Вільнюської академії мистецтв.

Колективом архітекторів та українських і литовських істориків було розроблено концепцію відтворення надгробного пам’ятника князя Костянтина Острозького в Успенському соборі Києво-Печерської лаври, відповідно до якої розроблено макет надгробного пам’ятника.

Довідково

ostrozkiiКнязь Костянтин Острозький (1460—1530) – один із найвизначніших військових та державних діячів Польсько-Литовської держави, великий гетьман литовський, світський проректор Православної церкви.

Костянтин Острозький був одним із найвидатніших полководців XVI ст. – провів 33 переможні битви. Чи не найвідоміша його перемога – у битві під Оршею 1514 р. (переміг 80-тисячне військо Московського князівства).

Костянтин Острозький заснував міста Дубне і Звягель, надав кошти для розбудови Межиріцького монастиря, Острозького, Дубенського замків, перетворив Острог на знаний осередок української культури.

Будучи опікуном Київської митрополії, Костянтин Острозький особливу увагу приділяв Києво-Печерській Лаврі — брав активну участь у відновленні Успенського собору після його зруйнування у 1482 р., подарував йому новий іконостас, заповів сімейні маєтності тощо.

Згідно із заповітом, Костянтин Острозький був похований в Успенському соборі. На замовлення сина князя Василя Костянтина Острозького над похованням у серпні 1579 р. був поставлений надгробний монумент у стилістиці ренесансу із рожевого мармуру, який був знищений під час вибуху Успенського собору в листопаді 1941 року.

Проектом відтворення Успенського собору, розробленого в кінці 1990-х років, було передбачено відновлення втраченого надгробка. На жаль, це проектне рішення досі не було реалізовано через брак коштів.

«Рідна країна»

24 листопада

Інші дати
Народився Олекса Стороженко
(1806, с. Лисогори, Чернігівська область – 1874) – український письменник, етнограф, художник. Автор двотомного видання «Українські оповідання», в основі значної частини яких - народні перекази, анекдоти, прислів'я.
«Наша чудова українська врода, нагріта гарячим полуденним сонцем, навіва на думи насіння поезії та чар. Як пшениця зріє на ниві і складається у копи і скирти, так і воно, те насіння, запавши у серце й думку, зріє словесним колосом і складається у народні оповідання й легенди» (Олекса Стороженко)
Розгорнути