chrome firefox opera safari iexplorer

10 фактів про Гулака-Артемовського

16 березня 2016 о 11:00

Сьогодні, до дня народження Семена Гулака-Артемовського, українського композитора, співака, баритона (бас-баритон), драматичного артиста, драматурга і автора однієї з перших опер «Запорожець за Дунаєм».

  1. Народився у сім'ї священника.
  2. Навчався у Київській теологічній семінарії, саме так називали тоді реорганізовану Києво-Могилянську академію.
  3. Розпочав Семен Гулак-Артемовський співати, спочатку у хорі Софіївського собору, а потім Михайлівського монастиря.
  4. Допоміг молодому Семену, його голос який привернув до нього увагу Михайла Глинки. Той забирає його до Санкт-Пітербургу де дає йому уроки вокалу і де він тренуєтся у імператорському хорі.
  5. За кордоном він, спочатку, вчиться у Парижі, а потім 2 роки співає у флорентійській опері.
  6. 22 роки був солістом Імператорського театру у Санкт-Пітербурзі.
  7. Вперше, його опера — «Запорожець за Дунаєм» була поставлена у 1884 р. трупою Михайла Старицького.
  8. Створив рапсодію під назвою «Українська свадьба» з семи пісень у яку увійшли: «Стоїть явір над водою» , «Спать мені не хочеться», «Ой на горі та й женці жнуть».
  9. Товаришував з Тарасом Шевченком, якому присвятив «Стоїть явір над водою».
  10. Помер 17 квітня 1873 року в Москві, похований на Ваганьківському кладовищі.

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути