chrome firefox opera safari iexplorer

10 фактів про Августина Волошина

17 березня 2019 о 01:00

Сьогодні, до дня народження Августина Волошина — українського політичного, культурного і релігійного діяча, а також прем'єр-міністра автономного уряду Карпатської України, президента цієї держави і Героя України — пропонуємо підбірку цікавих фактів про нього.

  1. Походив з роду священників — і продовжив сімейну традицію ставши священником.
  2. Мав не тільки теологічну освіту, а й вищу педагогічну за фахом викладач математики і фізики у середніх навчальних закладах.
  3. Був активним учасником у процесі створення першого українського карпатського акціонерного товариства — «Уніо» на базі тодішнього культурного товариства св.Василія Великого. Товарство займалось просвітницькою діяльністю.
  4. Активно виступав про спроб угорського уряду, у 1915—1917 рр. ввести на території Закарпаття — латиницю, замість кирилиці.
  5. У 1933 році став папським прелатом у Мукачівській греко-католицькій епархії.
  6.  Після окупації держави Карпатська Україна -  емігрував разом з урядом за кордон і поселився в Празі, де пра­цю­вав в Ук­ра­їнсь­ко­му віль­но­му уні­вер­си­те­ті про­фе­со­ром пе­да­го­гі­ки, де­ка­ном, рек­то­ром.
  7. У 1945му році, під час радянської окупації Праги — був заарештований службою СМЕРШ.
  8. Помер у Бутирській тюрмі, за деякими свідченнями — його було закатовано.
  9. Не зважаючи на те, що він був одружений на Ірині Петрик — не мав дітей. Тож подружжя утримувало приватний сиротинець, де виховувалися 22-є сиріт. Ді­ти жи­ли у ве­ли­ко­му дво­по­вер­хо­во­му бу­дин­ку, який для цих пот­реб ку­пив отець Ав­гус­тин. Во­ни бу­ли за­без­пе­че­ні хар­чу­ван­ням, гар­ним одя­гом, нав­чан­ням, ви­хо­ван­ням та роз­вит­ком твор­чих здіб­нос­тей. Іс­ну­вав ці­лий до­маш­ній ор­кестр, тан­цю­валь­на гру­па і хор.
  10. По собі залишив велику наукову спадщину — його роботи досить широкого діапазону, як від філологічних проблем українскої мови, так і педагогічних проблем.

29 квітня

Інші дати
Народився Леонід Верещагін
(1909, м.Херсон, - 1977) - український і російський фізик, доктор фізико-математичних наук без захисту дисертації, академік. Автор розробки апаратури високого тиску для проведення наукових досліджень і технологічних праць. Під його керівництвом в СРСР вперше отримано синтетичні алмази.
"Академік... Верещагін входив до когорти вражаючих творців...дива в науці й техніці третьої чверті ХХ ст., до якої належали видатні особи - С. П. Корольов, М. В. Келдиш, П. Л. Капиця, А. М. Прохоров... і багато інших, які визначали рівень не тільки вітчизняної, а й світової науки." (Віра Євдокимова)
Розгорнути
Народився Григорій Денисенко
(1919, с. Ходорів Київської обл. - 1999) - учений, професор, доктор технічних наук, член-кореспондент АН УРСР. За його ініціативи вперше в СРСР було побудовано випробувальний полігон "Десна" з комплексного використання відновлювальних джерел енергії.
Розгорнути
1648 – почалася битва під Жовтими Водами
Битва під Жовтими водами (29 квітня— 16 травня 1648) — битва між військами Речі Посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками. Перша переможна битва в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років, що мала величезне політичне і воєнне значення для Богдана Хмельницького та самого ходу війни.
«Бог не без милості, козак не без щастя» (Українське прислів'я)
Розгорнути