chrome firefox opera safari iexplorer

Українки, що народилися 2 липня

02 липня 2020 о 06:13
leosouvenir.com.ua

Цих жінок об’єднують день їхнього народження — 2 липня,   спільна Батьківщина – Україна, а ще — талант. У різних царинах, проте  справжній, який дозволяє сказати, що вони є окрасою української науки, писемності, образотворення.

Марфа Бондаренко, українська народна поетеса, народилася 1892р. в с. Орлова Балка (нині с. Петрове Знам’янського району на   Кіровоградщині), в бідній селянській родині.

З дитинства поневірялася в наймах. Освіти не отримала.

Грамоти навчилася самотужки. Вірші почала складати в дитинстві.  Якось батько знайшов благенькі аркушики, списані дитячою рукою, і спалив їх, а юну авторку добряче побив. Відтоді тривалий час дівчина писала крадькома.

Від  1913 р. М.Бондаренко мешкала в Полтаві, де і закінчила свій життєвий шлях  3 листопада 1970р.

1934 р. перші вірші поетеси-аматорки з’явились у полтавській пресі. В Полтаві Марфа Бондаренко створила чимало віршів, які увійшли до альманахів, збірок «Степові квіти», «Добрий ранок», «Вінок полтавських квіток» та інших, а також тексти пісень, що їх  взяли до свого репертуару  місцеві виконавці.

Незважаючи на слабке здоров’я, Марфа Сидорівна брала активну участь у громадському житті. Збирала українські народні пісні, прислів’я, приказки.

1957 р. вийшла друком збірка її поезій «Життя наше золоте». Чимало творів народної поетеси надруковано у фольклорних та літературних збірках.

Ольга Олійник, талановитий математик, народилася 1925 р. в с.Матусів  Шполянського району Черкаської області, в родині економіста.

Шкільні роки Ольги минули у Смілі.

 На початку Другої світової війни родина Олійників була евакуйована до Пермі (Росія). Тут Ольга закінчила середню школу і вступила на фізико-математичний факультет місцевого університету. Водночас відвідувала семінари професорки Московського університету С.Яновської, з якою разом і переїхала до Москви. 

1947р. з відзнакою закінчила механіко-математичний факультет університету ім. М. Ломоносова.  В університеті працювала протягом усього свого подальшого життя. Під впливом академіка І.Петровського обрала сферою своїх наукових зацікавлень диференціальні рівняння в застосуванні до нестаціонарної фільтрації рідин і газів у пористих середовищах.

1973р. ініціювала створення семінару І.Петровського, а від 1978р. керувала щорічними спільними засіданнями семінару та Московського математичного товариства.

Ольга Олійник та Іван Петровський заснували одну з провідних  наукових шкіл — «Асимптотичні методи розв'язання диференціальних рівнянь».

О.А.Олійник – перша жінка в тодішньому Союзі, яка здобула ступінь доктора фізико-математичних наук у 29 років.

1955р. стала професором, академіком. Працювала в Московському університеті та Математичному інституті імені Стєклова.

У 1954—2001 р.р. О.Олійник була членом Правління   «Московського математичного товариства», головним редактором галузевого журналу цього Товариства. 

У її доробку – понад 359 статей і публікацій. Підготувала 58 кaндидaтів та 14 докторів фізико-математичних наук.

 Ольга Олійник виступала з лекціями та доповідями у Великій Британії, Франції, США, Італії, Німеччині, Японії, Швеції.

Померла О.А.Олійник 13 жовтня 2001р. Похована на Троєкуровському цвинтарі в Москві.

 Наталiя Вергун, українська художниця, народилася 80 років тому (2 липня 1938р.) в Охтирці на Сумщині, в родині відомого українського поета Івана Виргана (справжнє прізвище –Вергун).

Батько Наталії був репресований, що певним чином наклало відбиток і на її долю.

1968р. Наталія закінчила Ленінградський інститут живопису, скульптури та архітектури ім. І. Рєпіна.   

Від 1997р. — народний художник України. 

Найвідоміші цикли робіт художниці: «Поетична Україна», «Пори року», а також полотна «Автопортрет з батьком»,  «Вечеря хліборобів».

Підготувала Олена Бондаренко, 

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...