«Як умру, то поховайте Мене на могилі Серед степу широкого На Вкраїні милій. Щоб лани широкополі, І Дніпро, і кручі Було видно, було чути, Як реве ревучий» (Тарас Шевченко).
22 травня за григоріанським календарем 142 день року. До кінця року залишається 223 дні.
22 травня день пам’яті:
1861 — Тараса Шевченка перепоховано в Каневі на Чернечій горі
У народі 22 травня вшановували Миколу Чудотворця і говорили: “У кожному році два Миколи: на першого не буває холодно ніколи, а на другого не буває тепла ніколи”. Цього дня мощі святого Миколая переносили з Лікії до італійського міста Бар, і тому за церковним календарем він відзначається як весінній Микола.
Вперше це свято було встановлене папою Урбаном ІІ в ХІ сторіччі, а до українського церковного календаря воно було введене митрополитом Єфремом наприкінці того ж віку.
У нас Микола Чудотворець є одним з найшанованіших святих. Адже він покровитель не лише мандрівників і мореплавців, а ще й землеробів. І тому господарі за Миколою вгадували погоду та майбутній врожай. “Якщо на Миколу піде дощ, буде врожай на озимину”, хоча “Від Миколи до літа ще має бути дванадцять приморозків, якщо ж їх не дай Бог не буде, це означатиме неврожайний рік”.
За церковним календарем 22 травня вшановують преподобного Ісайю, мученика Христофора; згадують перенесення мощей святителя і чудотворця Миколая з Лікії у італійське місто Бар.
22 травня народились:
1840 — Марко Кропивницький, український драматург, актор, режисер, композитор, один із засновників українського професійного театру, який зумів стати у ряд кращих національних у Європі, автор понад 40 п'єс, зіграв більше як 500 ролей.
1879 — Федір Кричевський, український художник і педагог, один з засновників і перший ректор української Академії образотворчого мистецтва
1879 — Симон Петлюра, український громадсько-політичний і державний діяч, один із провідників української національно-визвольної революції.
1920 — Микола Гринько, український кіноактор («Загибель ескадри», «Соляріс», «Пригоди Буратіно», «Стакер»).
1941 — Микола Олялін, український кіноактор («Визволення», «Назад дороги нема» і ін...)
Іменинниками 22 травня є:
Микола, Христофор, Ісай.
Події 22 травня:
1919 — у Києві в церкві святого Миколая відправили перше богослужіння українською мовою, через що цей день «неофіційно» став днем народження Української Автокефальної Православної Церкви
1931 — розпочала свою діяльність Українська академія аграрних наук
1979 — похорон Володимира Івасюка на Личаківському цвинтарі у Львові вилився у масову акцію протесту.
1995 — у Львові було створено Всеукраїнське педагогічне товариство імені Григорія Ващенка.
1998 — у Києві на Аскольдовій могилі освятили греко-католицьку церкву святого Миколая.
22 травня святкують:
Міжнародний день біологічного різноманіття
Чи знаєте ви, що:
Біологічне різноманіття є основою життя. А його збереження є необхідним для існування людини. На жаль, інтенсивність використання компонентів біорізноманіття призводить до виснаження та вичерпання природних ресурсів: зникають та перебувають під загрозою зникнення численні види та екосистеми, постійно зростає загроза генному фонду та ін.
А тим часом темпи зникнення рідкісних видів є надзвичайно високими.
За останні 400 років планета втратила близько 100 видів лише хребетних тварин. На цей час приблизно 22 тисячі видів рослин і тварин перебувають на межі зникнення. Зникаючими називають види, чисельність яких стрімко зменшується або вже досягла критичного рівня в межах свого ареалу.
В Україні внаслідок господарювання, особливо за останнє століття, значно змінилися ландшафти та середовища існування. Різко зменшилася площа, зайнята природними угрупованнями – до 29%, у т. ч. лісами – до 14,3% території країни, було практично знищено степ як природний біом, значних змін зазнали гідрологічні умови території у зв’язку з будівництвом рівнинних гідроелектростанцій та створенням водосховищ, осушенням боліт Полісся та обводненням степу. Спостерігається антропогенне забруднення значних територій, зокрема важкими металами, радіонуклідами, стійкими органічними сполуками.
У той же час Україна має багату біоту, яка налічує понад 25 тис. видів рослин і 45 тис. видів тварин.
Щорічне відзначення Міжнародного дня біологічного різноманіття – чудова нагода ще раз згадати про необхідність збереження біорізноманіття та усвідомити відповідальність за збереження цієї дорогоцінної спадщини для нинішніх та прийдешніх поколінь.