145 років тому, 30 травня 1876-ого, російський імператор Олександр ІІ у німецькому містечку Емс підписав таємне розпорядження про повну заборону українського письменства.
Указ доповнював основні положення Валуєвського циркуляру 1863-го. Він мав на меті витіснення української мови з культурної сфери.
Емський указ не був чимось новим в історії придушення Російською імперією української культури, мови та самої національної ідеї. Це був наступний після сумнозвісного Валуєвського циркуляра 1863 року крок царату, і він лише доповнював його основні положення.
Указ забороняв друкувати книги українською мовою, викладати нею у початкових школах, влаштовувати концерти з українськими піснями чи театральними виставами, ввозити на територію Російської імперії книги українською мовою без особливо дозволу.
Автор документа – Михайло Юзефович, помічник куратора Київського учбового округу. Він підготував меморандум на ім’я імператора, де звинуватив діячів українського руху в тому, що вони прагнуть «вільної України у формі республіки з гетьманом на чолі».
Юзефович ініціював закриття газети «Киевский телеграф» та Південно-західного відділу Російського географічного товариства. Іншими наслідками Емського указу (сучасники називали його «законом Юзефовича») стали ліквідація Громад, звільнення професорів-українців із Київського університету.
Емський указ так і не був скасований. Припинив свою чинність після маніфесту царя Миколи ІІ у жовтні 1905-го, яким, зокрема, запроваджувалася свобода слова.
Для довідки:
Деякі знакові події з-поміж тих, що передували Емському указові з часу приєднання частини українських земель до імперії Романових.
1686 рік — ліквідація автономної Церкви, насильницьке приєднання Київської метрополії до Московського патріархату та встановлення Московським патріархатом контролю в Україні над церквою, освітою і культурою.
1689 рік — заборона Києво-Печерській Лаврі видавати книги без дозволу Московського патріархату.
1690 рік — «Анафема» Московського собору на «київські нові книги». Йшлося про книги Петра Могили, Кирила Ставровецького, Йоаникія Галятовского, Лазаря Барановича, Єпіфанія Славинецького та інших.
1693 рік — заборона Московського патріархату на ввезення українських книг до Москви.
1709 рік — Указ Петра Першого про застосування цензури на всі видання українською мовою.
1720 рік — Указ Петра Першого про заборону публікації нових книг українською мовою у Києво-Печерській та Чернігівській друкарнях та про приведення старих книг про перевиданні у відповідність до російських, «дабы особливого наречия в оных не было».
1721 рік — знищення Чернігівської друкарні.
1755, 1766, 1769, 1775, 1786 роки — заборони Петербурзького синоду на видання книг українською мовою.
1764 рік — інструкція Катерини Другої князю Вяземському про посилення русифікації України, Смоленщини, Прибалтики та Фінляндії.
1764 рік, 10 листопада — Указ Катерини Другої про ліквідацію гетьманського правління.
1769 рік — Указ синоду про вилучення у населення українських абеток та українських текстів з церковних книжок.
1775 рік, серпень — маніфест Катерини Другої «Об уничтожении Запорожской Сечи й причисления оной к Малороссийской губернии» і про закриття українських шкіл при полкових козацьких канцеляріях.
1783 рік, травень — Указ Катерини Другої про закріпачення селян Лівобережної України.
1784 рік — русифікація початкової освіти в Україні.
1786 рік — заборона церковної служби українською мовою, встановлення російської артикуляції церковнослов’янських текстів. Указ про обов’язковість «чистого российского языка» у Київській академії.
1800 рік — Указ Павла Першого про встановлення в Україні будівництва церков у московському синодальному стилі і заборона церковного будівництва у стилі козацького бароко.
1817 рік — закриття Києво-Могилянської академії.
1831 рік — скасування царським урядом Магдебурзького права на українських землях.
1847 рік, березень-квітень — розгром Кирило-Мефодіївського братства у Києві.
1862 рік — закриття українських недільних і безплатних шкіл для дорослих.
1863 рік, 18 липня — Циркуляр міністра внутрішніх справ Росії Валуєва про заборону друку книг українською мовою в Російській імперії.
1869, 1886 роки — укази царської адміністрації про доплати за успіхи в русифікації України чиновникам «в десяти Юго-Западных губерниях лицам русского происхождения, исключая, однако, «местных уроженцев».