chrome firefox opera safari iexplorer

6 липня: це цікаво знати

06 липня 2021 о 06:13

Весна — неначе карусель,
на каруселі білі коні.
Гірське село в садах морель,
і місяць, мов тюльпан, червоний.

Стіл ясеновий, на столі
слов’янський дзбан, у дзбані сонце.
Ти поклоняйся лиш землі,
землі стобарвній, наче сон цей!

(Богдан Ігор Антонич «Зелена Євангелія»)

У народі 6 липня називають днем Горпини Купальниці, оскільки в давнину саме з цього дня люди починали масово купатися в річках і озерах. За звичаєм, всі повинні були викупатися у воді – від немовлят до людей похилого віку, якщо вже не в річці чи озері, то в лазні.

Увечері збирали лікувальні трави, які, за прикметами, мають у цей час найбільшу лікувальну силу, а засоби, приготовані на їхній основі, будуть максимально ефективними. Це була ніч на Купала, яка вважалася містичною.

За церковним календарем 6 липня вшановують Вишгородську (Володимирську) ікону Божої Матері; мученицю Агрипину; праведника Артемія Веркольського; святителя Германа; мучеників Євстохія, Гая, Провія, Лолія, Урвана та інших.

Іменинники 6 липня:
Артем, Герман, Горпина.

6 липня народились:

1851 – Іван Левинський – український архітектор, педагог, громадський діяч. Спроектував і спорудив багато будинків, палаци Рильських та Дзідушицьких, готель «Жорж» у Львові, греко-католицький храм у Києві, каплиці, санаторії, лікарні.

1896 – Іван Тиктор – український громадський і політичний діяч, видавець і редактор. Власник до 1939 р. найбільшого львівського українського видавничого концерну «Українська Преса». Засновник часописів «Новий час», «Наш прапор», «Народна справа», «Комар», «Дзвіночок», «Ранок», «Наш лемко».

1904 – Степан Ленкавський – український політичний діяч, публіцист. Автор «Декалога українського націоналіста».

6 липня відзначають:

  • Всесвітній день поцілунків.

Чи знаєте ви, що:

6 липня Земля перебуватиме в афелії — на найбільшій відстані від Сонця. Від свого світила Земля відійде на трохи більше 152,1 млн. км. А вдень диск Сонця виглядатиме на 3% меншим. Таким чином, жителі Землі сьогодні бачитимуть найменше Сонце в році.

На початку січні Земля проходить перигелій, перебуваючи від Сонця на найближчій точці своєї орбіти. Ця відстань становить 147 млн. км.

Розділи: Календар

31 березня

Інші дати
Микола Бокаріус
1869 – український вчений, один із засновників судової медицини. Першому в Україні було присвоєно звання заслуженого професора (1925). Єдиний в Україні Харківський науково-дослідний інститут судової експертизи носить ім’я його засновника – професора М.С. Бокаріуса.
Розгорнути
Борис Срезневський
1857 – російський і український метеоролог і кліматолог, професор, організатор метеорологічної служби в Україні, директор Київської метеорологічної обсерваторії.
Розгорнути
Корній Чуковський (Микола Корнейчуков)
(1882, м. Санкт-Петербург, Росія - 1969) – російський письменник, перекладач і літературознавець українського походження. Перекладач українських поетів (збірка «Молода Україна»), упорядник кількох видань російських перекладів Тараса Шевченка, автор нарису «Шевченко» (1911). Автор славнозвісних творів для дітей «Айболит», «Мойдодир», «Муха-Цокотуха» та ін.
«Поразительнее всего то, что широкие читательские массы России угадывали гениальность Шевченко даже сквозь плохие переводы, даже несмотря на цензурные бреши. Они так жадно хотели узнать, изучить его твор¬чество, в котором чувствовали столько родного, что требовали и требуют все новых изданий его «Кобзаря» в переводе на русский язык.» (Корній Чуковський).
Розгорнути
Народився Микола Міхновський
(1873, с.Турівка Полтавська область – 1924) – український політичний та громадський діяч, правник, публіцист, ідеолог державної самостійності України, автор славнозвісної брошури «Самостійна Україна».
«І нехай кожний з нас пам'ятає, що коли він бореться за народ, то мусить дбати за ввесь народ, щоб цілий народ не загинув через його необачність. Вперед ! Бо нам ні на кого надіятися і нічого озиратися назад». (Микола Міхновський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...