chrome firefox opera safari iexplorer

Святвечір перед Різдвом: традиції та колядки. «Слуханка» від Рідної країни!

06 січня 2022 о 09:40

Різдво Христове – одне з найбільших урочистостей, що відзначається усіма християнськими церквами (католицькими, православними і протестантами). У цей день у Вифлиємі від Діви Марії народився Ісус Христос. За григоріанським календарем Різдво святкується 25 грудня, а за юліанським – 7 січня.

Напередодні Різдва обов’язково потрібно попросити вибачення у тих, кого ви образили, приготувати пісну вечерю, а також надіти світлий одяг і запалити в будинку свічки, щоб залучити Божу благодать.

За українською традицією, увечері 6 січня зазвичай відвідують своїх батьків і хрещених.

Чого не варто робити на Святий вечір 

Вже 6 січня ввечері не можна робити жодних хатніх справ, тому всі справи, в тому числі і їжу, краще приготувати 5 січня.

На Святвечір не можна лихословити, лаятися або сваритися.

Не можна вживати і спиртне.

6 січня все ще діють правила Різдвяного посту.

Напередодні Різдва і в саме Різдво забороняється полювати або рибалити.

Також 6 і 7 січня церквою заборонено ворожити.

Не можна сідати за святковий стіл у старому або брудному одязі.

Головні атрибутами свята – різдвяні пісні та колядки

Із самого ранку Різдва, 7 січня, – час для колядування. Хоча в деяких регіонах України колядувати починають уже ввечері 6 січня, щойно з’явиться перша зірка.

Колядування – це улюблене заняття дітей, адже за свою працю вони отримують солодощі та гроші. Але й дорослі не проти розважитися і повеселитися на різдвяні свята.

Кожна колядка має завершуватися віншуванням – побажанням родині достатку, але під цим розуміється, щоби родина була здоровою, щоб родили добрі врожаї, велася худоба, були мир, добро і злагода.

Суть колядки – у добрих побажаннях, святковому настрої. А колядників обдаровуйте не грошима, а тим, як це робили раніше – цукерками, яблуками, горіхами…

У будь-якому випадку, пам’ятаймо, що колись кожна українська родина вважала за честь, що колядники її не оминули і прийшли привітати з Різдвом.

У публікації використані матеріали з сайту https://pop.org.ua 

Представлені тут та інші цікаві аудіо можна знайти у нашій «Слуханці для українських малят» 

13 травня

Інші дати
Народився Володимир Підпалий
(1936,  с. Лазірки Полтавської обл. - 1973) - український поет, видавець. Автор збірок "Зелена гілка", "Повесіння", "В дорогу", "Вишневий цвіт", "Поезії", книжки для дітей "Кожна бджілка - немов лічилка".
Розгорнути
Народився Панас Мирний (Рудченко)
(1849, м.Миргород, Полтавська область - 1920) — український письменник, фольклорист, публіцист, громадський і культурний діяч. Автор романів «Хіба ревуть воли як ясла повні?», «Повія», п»єси «Лимерівна», повістей «Лихі люди», «Голодна воля».
«Земля, як хороша молода дівчина, сором'язливо спускала з свого тіла димчату сорочку ночі і відкривала своє пишне лоно. Сонце обливало його рожевим світом, цілувало тисячами своїх гарячих іскорок, гріло-пестило теплом свого проміння… Прокинулось усе.» (Панас Мирний).
Розгорнути