chrome firefox opera safari iexplorer

У Тернополі демонтували незаконно встановлену скульптуру язичницького бога

13 липня 2011 о 09:18

У Тернополі у понеділок, 11 липня, демонтували кам'янускульптуру язичницького бога Світовида, самовільно встановлену громадою рідновірів неподалік входу у парк ім. Т. Шевченка та будівлі облдержадміністрації.

Як повідомили в прес-службі міської ради, встановлену скульптуру Світовида громада рідновірів трактувала як об'єкт культового призначення. Але оскільки рідновіри не звернулись в органи місцевого самоврядування з проханням про розміщення даного об'єкта і кам'яну скульптуру було самовільно встановлено без будь-яких погоджень та з порушенням правил благоустрою, комунальні служби його демонтували.

При цьому кілька годин тривав конфлікт між комунальниками та представниками рідновірів. Врешті скульптуру заввишки быльше 2 м повантажили на вантажівку та вивезли з парку.

Скульптура була авторською роботою українського скульптора Олексія Альошкіна, розповів голова місцевої громади Об'єднання рідновірів України Ігор Аркуша.

«Це мій особистий дар Тернополю. Ми надали запит у краєзнавчий музей, і невдовзі звідти мали надати висновок. Тоді ми оформили б усі документи для встановлення скульптури. Але вони не чекають на папери, а просто знімають. На цю землю ніхто не претендує. Цей ідол — просто скульптура. Він не мав ставати місцем якихось масових паломництв чи зборів», — додав Аркуша.

Довідка. Світовид у віруваннях давніх українців був чотириликим богом сучасного і майбутнього, якому доручено пильнувати, щоб на землі, у небі та в підземному царстві священно здійснювались закони Права. Він також є богом осіннього сонцевороту (23 вересня).

Також широко відома статуя Збруцького Світовида-Рода, знайдена в 1848 році на Тернопільщині поблизу священної гори Богит.

26 листопада

Інші дати
Народився Пилип Морачевський (псевд. — Хвилимон Галузенко)
(1806, с. Шестовиця, Чернігівська область – 1879) – український письменник, поет-романтик, перекладач. Автор перекладу українською мовою всіх чотирьох Євангелія, «Діяння Апостолів», «Апокаліпсис», «Псалтир». Євангелія в перекладах Морачевського досі використовують під час богослужінь.
«Все минеться, правда зостанеться» (Пилип Морачевський)
Розгорнути
Народився Олександр Левада (Косяк)
(1909, с. Кривчунка, Черкаська область – 1995) – український драматург та кіносценарист. Автор творів «Гомін лісів Таращанських», «Південний захід», «Фауст і смерть», роману «Два кольори». За його сценаріями поставлені фільми «Українська рапсодія», «Берег надії», «Родина Коцюбинських»
Розгорнути
Народився Опанас Заливаха
(1925, с. Гусинка, Харківська область – 2007) – український живописець, відомий правозахисник-шістдесятник. Лауреат Шевченківської премії за твори останніх років «ХХ вік», «Мироносиці», «Українська мадонна», «Портрет Василя Стуса», «Портрет Шевченка», «Козака несуть», «Початок». Автор книги «Алла Горська. Червона тінь калини. Листи. Спогади. Статті».
«Все можна взяти в чужинця, окрім віри. Віра, взята у чужинця, губить» (Опанас Заливаха)
Розгорнути