chrome firefox opera safari iexplorer

Стрийський краєзнавчий музей «Верховина»

  • 82400, м. Стрий, вул. Олесницького, 15
  • (03245) 5-22-43
  • з 9.00 – 17.00
    Субота - вихідний
  • Дорослий - 2 грн. Дитячий - 1 грн. Екскурсія: для дорослих - 20 грн., для дітей - 15 грн.
Про музей:

Колишня власність стрийського адвоката і громадсько-політичного діяча Євгена Олесницького. Побудований у 1899 році. Тут до 1909 року проживав адвокат Олесницький і мав свою юридичну канцелярію. У 1909 році він очолив товариство “Сільський господар” і переїхав до Львова . Свій будинок продав українській “Касі задатковій”. Згодом ця будівля стає осередком життя української громади міста. У 1918—1919 роках тут квартирували старшини Української Галицької Армії.
За польської влади, у 1920—1939 роках тут розташовувались домівки різних громадських організацій: “Пласту”, “Союзу Українок” та ін. У 20-х роках діяли філії Українського музичного інституту, “Рідної школи”. У часи німецької окупації тут була кухня, яка обслуговувала німецький шпиталь.
Від 1946 року і до сьогоднішніх днів в цьому будинку – Стрийський краєзнавчий музей “Верховина”.

Науковою базою музею є експонати, які налічують понад 26 тисяч одиниць основного фонду.
Найцінніші з них — стародруки, ікони, народна ноша, писанки, взірці вишивок, рідкісні книги, монети, медалі.

У музеї діють 6 постійних експозицій та 2 зали зі змінними виставками. Музейна експозиція складається з 3 відділів: природи, історії та етнографії.
Відділ природи (два зали) розповідає про геологічне минуле, корисні копалини, флору та фауну південно-західної частини Львівщини.

Відділ етнографії (один зал) зацікавить народними ремеслами, побутом, звичаями та обрядами Бойківщини.

Відділ історії (три зали) інформує про найдавніші поселення на території краю, історію середньовічного Стрия, опришківський рух. Висвітлює історію Стрийщини в період Австрійського панування, події першої світової війни, боротьбу краян за Українську державу. Окрема кімнати присвячена УПА.

28 квітня

Інші дати
Народився Микола Івасюк
(1865, с.Заставна Чернівецька область - 1937) – український художник. Автор картин «В'їзд Богдана Хмельницького до Києва», «Богдан Хмельницький під Зборовом», «Битва під Хотином», «Іван Богун у бою під Берестечком».
Ах, не смійтеся ви наді мною, - Не для вас я Вкраїну люблю ! Не для вас виливаю ці сльози з журбою, Що ніхто їх не бачить нічною добою, Коли довго від думок не сплю. Хіба можете ви зрозуміти, Як її я кохаю, люблю ? Та коли б не вона, то для чого б і жити ? Але що… що вам, бідним, про це говорити… Чи ви любите матір свою ? (Павло Тичина)
Розгорнути
Народився Георгій Вороний
(1868, с. Журавка Чернігівська область – 1908) – російський математик українського походження. На його честь названі діаграми Вороного, що застосовуються у інформатиці.
Розгорнути