chrome firefox opera safari iexplorer

Повернути громадськості Музей трипільської культури допоможе його переведення у державну власність

07 серпня 2012 о 11:12

«УМ» і надалі відстежує резонансну справу рейдерського захоплення музею «Прадавня Аратта», що в своїй експозиції виставляє унікальні предмети епохи трипільської культури.

Співзасновник музею Олександр Поліщук на прес–конференції з цього приводу запевнив журналістів, що наразі справою займається прокуратура, тому «трипільці» впевнені в успіху. Символічну дату Дня незалежності України визначили як програму–«мінімум» для поновлення роботи музею. Остаточно вирішити його долю може лише більшість, а два інші співвласники «Аратти», художник Анатолій Гайдамака та історик Юрій Шилов, дозволу на закриття не давали.

Нагадаємо, скандал спалахнув 21 липня після збройного нападу на заклад за ініціативи одного з чотирьох засновників музею Володимира Лазоренка та його поплічника, керівника науково–виробничого об’єднання «Археологічний спадок і сучасність» Володимира Мельничука. Мельничук заявив, що тепер він є власником приміщення, адже будинок було продано названій організації (штат якої, до слова, налічує одну особу).

Головним засобом для повернення діє­здатності музею є переведення його у державну власність. «Ця ситуація є важливим сигналом для суспільства розробити таке законодавство, яке б захищало всі музеї, незалежно від форми власності», — наголошує голова комісії Київради з питань культури і туризму Олександр Бригинець.

Уже сьомий рік поспіль «Прадавня Аратта» служить громаді. Музей відкрито на території, де київський археолог–краєзнавець Вікентій Хвойка займався свого часу дослідженнями трипільської культури. Як уже писала «УМ», Національний історичний музей оцінює вартість своєї приватної колекції артефактів ІV—III ст. до н.е. у 5 мільйонів доларів США. Доступу до неї власники наразі не мають. Хоча, як каже Олександр Бригинець: «Думаю, якби експонати музею не були застраховані на п’ять мільйонів, то вже нічого з них і не залишилося б».

Трипільська цивілізація є унікальним туристично вигідним національним брендом, визнаним у всьому світі. Втрата закладу такого типу позначилася б на культурному житті всієї української спільноти, а також на іміджі держави загалом. Натомість приміщення музею продано за майже символічну ціну — 400 тисяч гривень.

Розділи: Суспільство

22 листопада

Інші дати
Народився Володимир Даль (Козак Луганський)
(1801, м.Луганськ –1872) – російський вчений, письменник. Прославився як автор «Тлумачного словника живої великоросійської мови».
Розгорнути