chrome firefox opera safari iexplorer

Навесні на дах найвищого храму Львова пускатимуть туристів

30 жовтня 2012 о 15:45

Греко-католицький Костел Святої Ельжбети або церква св. Ольги та Єлизавети на площі Кропивницького, 1, біля залізничного вокзалу є найвищою пам'яткою Львова.

Її висота — 85 метрів. Гостроверхий купол оточують чотири башти із шпилями.

Споруді у стилі «неоготика» більше ста років. Після війни радянська влада використовувала церкву як склад хімікалій. В нього заїжджали вантажівками, усі ікони та розпис знищили.

На висоті близько 70 метрів є оглядовий майданчик навколо головного купола. Начальник охорони впускає лише працівників храму, журналістів.

Аби піднятися на майданчик треба пройти через центральну залу храму, подолати майже 600 гвинтових сходинок. Сходинки і перекриття нові.

«Уже шість років реставруємо. На Великдень оглядовий майданчик відкриємо для туристів, аби трохи грошей для церкви зробити. Зверху безпечно і приголомшливий краєвид на вокзал, гору Високий Замок та пам'ятник Степану Бандері», — каже отець храму Іван Галімурка.

Фото gazeta.ua

Існує легенда, що п'ятиметровий хрест на найвищій башті у 1962 році влада хотіла спиляти. Цю роботу поручили чи то зеку, чи то сину секретаря компартії. Коли той зрізав хрест, юрба під храмом кричала і осипала прокльонами. Той не втримався і полетів з висоти разом з хрестом. На інших трьох шпилях хрести не чіпали.

Наприкінці ХІХ століття у Львові стала нагальною потреба будівництва нового храму. Передбачалось, що святиню буде віддано під опіку св. Єлизаветі Угорській і названо на її честь, адже ця свята вважалась опікункою цісаря. Хоча тут варто згадати і той факт, що Єлизаветою звали також дружину імператора.

Храм було зведено до 1911 року. Проектував споруду та керував будівництвом архітектор Теодор-Мар'ян Тальовський. Під час І-ї Світової війни святиня зазнала руйнувань. З даху було знято на військові потреби мідну бляху.

Під час українсько-польської війни (1918-19 рр.) внаслідок артобстрілів святиня зазнала часткових руйнувань. У 1939 році поряд з храмом розірвалася авіаційна бомба, пошкодивши шпилі та стіни. У 1946 костел закрили. Оскільки влада УРСР мало піклувалася про релігійні споруди і сприяла їхньому знищенню, безлад панував у храмі до 1970-х, коли будівлю передали під склад.

На початку 1991 року державна влада офіційно передала храм громаді Української Греко-Католицької Церкви. Він отримав ім'я свв. Ольги і Єлизавети.

Джерело: Gazeta.ua
Розділи: Новини культури

31 травня

Інші дати
Народилася Олександра Смирнова-Замкова
(1880, м.Переяслав-Хмельницький – 1962) – український вчений паталогоанатом. Автор близько 90 праць, створила вчення про систему основної аргірофільної речовини, зробила важливі для науки висновки про природу розвитку тканин.
Буває, часом, сліпну від краси. Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, - оці степи, це небо, ці ліси, усе так гарно, чисто, незрадливо, усе як є – дорога, явори, усе моє, все зветься Україна. Така краса, висока і нетлінна, Що хоч спинись і з Богом говори. (Ліна Костенко)
Розгорнути

Новини Дивитися всі