Наступного тижня, в ніч з 19 на 20 листопада, набирає чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс (КПК), який повністю змінює судову та слідчу процедуру в країні.
За словами радника президента Андрія Портнова, до набрання чинності нового КПК, у всіх судах країни обрано слідчих суддів і визначений суддя, який спеціалізується на справах неповнолітніх.
«Створено єдиний реєстр досудових розслідувань, в якому реєструються заяви про злочини; кожен слідчий отримав персональний електронний ключ для входу в систему», — цитує Портнова «Комерсант-Україна».
КПК передбачає також дороге технічне переоснащення судів, зокрема можливість здійснення процесуальних дій у режимі відеоконференції. На сьогоднішній день ця норма КПК виконана лише частково.
Так само буде створено Державне бюро розслідувань (ДБР) — новий орган, якому перейде розслідування злочинів, скоєних високопосадовцями, співробітниками правоохоронних органів і суддями.
Крім того, у нового КПК, є два напрямки — декриміналізація низки статей Кримінального кодексу та криміналізація ряду статей Кодексу про адміністративні правопорушення.
Також за новим КПК захисниками можуть стати тільки адвокати, зареєстровані в реєстрі. До цих пір в цей список можна було включати родичів і близьких. Ця норма не торкнеться тих захисників, які приступили до своїх обов'язків до 20 листопада.
Новий КПК вводить поняття угоди зі слідством. Одна з них — визнання провини в обмін на пом'якшення покарання, друга — угода з потерпілим.
Кодекс також прибрав можливість направлення справи на додаткове розслідування, яке зазвичай використовувалося судом як замінник виправдувального вироку.
За словами Портнова, з введенням нового КПК, слідчі ізолятори розвантажаться вже в період з 20 листопада по 20 січня.
«І розвантажаться дуже серйозно — на десятки відсотків. 20 листопада багато осіб, які будуть доставлені в суд для обрання запобіжного заходу, не будуть арештовані. А ті, хто був арештований раніше, підлягають обов'язковому судовому контролю кожні два місяці», — запевнив Портнов.