chrome firefox opera safari iexplorer

23 лютого: це цікаво знати

23 лютого 2021 о 00:03

Не пролив ти крові ворога в грізну лиху годину, проллєш батькову і братову проллєш!
Олександр Довженко 

23 лютого за григоріанським календарем 54 день року. До кінця року залишається 311 днів.

За церковним календарем 23 лютого вшановують мученика Харлампія, благовірну княгиню Анну Новгородську, преподобного Прохора Печерського, мучениць дів Єнафу, Валентину і Павлу та ікону Божої Матері «Вогневидну».

У народі 23 лютого говорили: "До Прохора баба охала: “Ой холодно!” А прийшли Прохір і Влас: “Вже весна у нас!” Наші предки у цей час вже починали активно готуватися до весни. А ще 23 лютого у давнину було святом робочої худоби. Тому цього дня святили воду і кропили нею тварин, щоб захистити від хвороб, бо за місяць – півтора колись корів вже виганяли пастися.

Іменинниками 23 лютого є:
Валентина, Ганна, Симон, Галина, Прохор

23 лютого народились:
1878 — Казимир Малевич, український художник-абстракціоніст;
1909 — Микола Шпак (Шпаковський), український поет. Збірки: «В дорозі», «Багатство», «Моя любов», казки «Сон Захарка», «Казка про лютого царя і мудру вдову»;
1925 — Єлизавета Чавдар, українська співачка, педагог, народна артистка СРСР.

Події 23 лютого:
1809 — Відкрилось училище, що потім стало школою № 75, однією з найстаріших шкіл Києва.
1918 — Щойно утворена армія коммуністів (в подальшому РККА) отримує першу нищівну поразку від військ Кайзера. Пізніше з'явилася легенда про перемогу над німцями. І саме ця «перемога» стала причиною встановлення свята Дня Радянської Армії.

23 лютого відзначають:
День захисника Вітчизни

Чи знаєте ви, що:

  • історикам так і не вдалося знайти докази правдивості історії перемоги радянських військ над німецькими під Псковом і Нарвою, якою виправдовувалося святкування 23 лютого, Дня радянської армії. В архівах відсутні будь-які записи, а самі німці перебували тоді майже за 60 км від тієї місцевості.
  • при переході зі старого стилю літочислення на новий (з юліанського календаря на григоріанський) відбулося зміщення дат. Так, раніше 8 березня (теперішній Міжнародний жіночий день) припадало на 23 лютого.

«Рідна країна»

29 квітня

Інші дати
Народився Леонід Верещагін
(1909, м.Херсон, - 1977) - український і російський фізик, доктор фізико-математичних наук без захисту дисертації, академік. Автор розробки апаратури високого тиску для проведення наукових досліджень і технологічних праць. Під його керівництвом в СРСР вперше отримано синтетичні алмази.
"Академік... Верещагін входив до когорти вражаючих творців...дива в науці й техніці третьої чверті ХХ ст., до якої належали видатні особи - С. П. Корольов, М. В. Келдиш, П. Л. Капиця, А. М. Прохоров... і багато інших, які визначали рівень не тільки вітчизняної, а й світової науки." (Віра Євдокимова)
Розгорнути
Народився Григорій Денисенко
(1919, с. Ходорів Київської обл. - 1999) - учений, професор, доктор технічних наук, член-кореспондент АН УРСР. За його ініціативи вперше в СРСР було побудовано випробувальний полігон "Десна" з комплексного використання відновлювальних джерел енергії.
Розгорнути
1648 – почалася битва під Жовтими Водами
Битва під Жовтими водами (29 квітня— 16 травня 1648) — битва між військами Речі Посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками. Перша переможна битва в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років, що мала величезне політичне і воєнне значення для Богдана Хмельницького та самого ходу війни.
«Бог не без милості, козак не без щастя» (Українське прислів'я)
Розгорнути