chrome firefox opera safari iexplorer

Знайшлася ще одна унікальна карта України 1918 року

23 лютого 2011 о 17:02

Карта України з державними кордонами 1918 року, яка викликала резонансне обговорення серед істориків, є також у Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові.

Про це повідомила директор музею Марія Магунь.

«У нашому музеї ця карта понад 10 років. Її нам подарувала родина Турецьких, зокрема, пан Володимир Турецький, який зробив декілька неоціненних дарів музею. Оригінал карти досить довго був в експозиції, але два роки тому виготовили ідентичну копію карти, яка зараз в експозиції, а оригінал відреставрований (карта потребувала реставрації, бо була вельми в задовільному стані, переживши стільки років й історичних перепитій) і, відповідно, зберігається у фондах. Досі у нашому музеї не проводилися спеціальні (дослідницькі – ред.) студії над цією картою. Раді, що на Львівщині таких раритетів (як «Карта України» 1918 р. – ред.) є не в одному екземплярі», — зазначила Марія Магунь.

Нагадаємо, 28 січня Львівському історичному музею передали оригінал «Карти України», виданої 1918 року. Карта видана у відомому австрійському картографічному видавництві Фрайтаґа і Берндта. Її 26 років тому на «барахолці» в Івано-Франківську разом з журналами з радіотехніки придбав за кілька рублів Михайло Гаврилів.

«Не кожен, навіть історик, може знати, що є у фондах музею, – це закономірно, не може знати ті тисячі експонатів, які є у фондах. Але те, що є в експозиції, як правило, відкрито для огляду. Такі карти, що становлять золотий фонд музею, — не тиражуються, не копіюються, і не даються щоденні дозволи для їх широкого висвітлення. Це речі, які мусять бути збережені і захищені тими музейними засобами, які існують», — сказала Марія Магунь.

29 квітня

Інші дати
Народився Леонід Верещагін
(1909, м.Херсон, - 1977) - український і російський фізик, доктор фізико-математичних наук без захисту дисертації, академік. Автор розробки апаратури високого тиску для проведення наукових досліджень і технологічних праць. Під його керівництвом в СРСР вперше отримано синтетичні алмази.
"Академік... Верещагін входив до когорти вражаючих творців...дива в науці й техніці третьої чверті ХХ ст., до якої належали видатні особи - С. П. Корольов, М. В. Келдиш, П. Л. Капиця, А. М. Прохоров... і багато інших, які визначали рівень не тільки вітчизняної, а й світової науки." (Віра Євдокимова)
Розгорнути
Народився Григорій Денисенко
(1919, с. Ходорів Київської обл. - 1999) - учений, професор, доктор технічних наук, член-кореспондент АН УРСР. За його ініціативи вперше в СРСР було побудовано випробувальний полігон "Десна" з комплексного використання відновлювальних джерел енергії.
Розгорнути
1648 – почалася битва під Жовтими Водами
Битва під Жовтими водами (29 квітня— 16 травня 1648) — битва між військами Речі Посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками. Перша переможна битва в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років, що мала величезне політичне і воєнне значення для Богдана Хмельницького та самого ходу війни.
«Бог не без милості, козак не без щастя» (Українське прислів'я)
Розгорнути