З настанням холодів застуди все частіше турбують українців. За даними Центру грипу та ГРВІ при МОЗ, зараз застудою і грипом хворіють близько 157,5 тисячі українців, з них близько 70% – діти до 16 років. Найвищі показники захворюваності в Київській області – 66 осіб на 10 тис. населення, а найнижчі – у Харківській – 15. На щастя, епідпоріг поки не перевищено, але медики прогнозують епідемію грипу вже в лютому.
У МОЗ вважають, що цього сезону в Україні циркулюватиме три штами вірусів: віруси типу АH1N1 («Каліфорнія»), Н3N2 і вірус типу В – «Массачусетс».
За словами експертів, саме останній тип вірусу буде небезпечніше інших.
«Нових штамів ми не чекаємо, але є той штам, яким раніше хворіло мало людей – це „Массачусетс“. Ось він наприкінці 2014-го – початку 2015-го буде впливати на ситуацію із захворюваністю, – розповіла „Сегодня“ вірусолог Інституту епідеміології НАМН Алла Мироненко. – Епідемія спостерігатиметься в лютому. „Массачусетс“ дає ускладнення: бронхіти, пневмонії, запалення середнього вуха, а у літніх людей – загострення хронічних патологій».
Глава громадської організації «Інфекційний контроль в Україні» Віктор Ляшко додав, що кращим засобом профілактики вірусів є вакцинація: «Лікування грипу коштує набагато дорожче, ніж сама вакцина. Вартість щеплення в звичайній поліклініці – в середньому 100 гривень».
За його словами, існують групи ризику, яким треба «прищепитися» в першу чергу.
«Це ті, хто за службовим обов'язком постійно контактують з людьми: кондуктори, міліціонери, медики. Також в групу ризику входять люди з хронічними захворюваннями і вагітні жінки».
У МОЗ повідомили, що вже вакцинували понад 7 тисяч українців – 5,8% від груп ризику. Крім того, медики радять частіше мити руки, правильно харчуватися, висипатися, провітрювати квартиру і уникати великого скупчення людей.
Крім грипу, Україна підстерігає і більш небезпечний вірус – Ебола, який вразив уже більш 10 тис. осіб по всьому світу. Днями в. о. міністра охорони здоров'я Василь Лазоришинець попередив, що ймовірність проникнення вірусу в Україні досить висока.
Щоб не допустити надзвичайних ситуацій, Держсанепідслужба вже встановила у всіх аеропортах країни санітарно-контрольні пункти, де працюють спеціально навчені співробітники:
«Виявляти потенційно заражених людей починає ще екіпаж літака. Бортпровідники уважно спостерігають за поведінкою пасажирів: хтось чхає, у кого-то почервонілі очі, хтось занадто часто бігає в туалет... Все це враховується. Також зараз, коли скоює посадку міжнародний рейс, першим на борт піднімається представник санстанції, а не прикордонник або митник. Працівник санстанції звертається до командира екіпажу – чи не помітили вони щось незвичайне? Якщо така підозра є, людину. ізолюють, викликають швидку і везуть на обстеження».