chrome firefox opera safari iexplorer

У львівському гарнізонному храмі реставратори рятують старовинні фрески

09 липня 2015 о 12:00

У гарнізонному храмі святих апостолів Петра та Павла у Львові розпочали відновлювати стінопис. Реставратори з Польщі та України взялися за склепіння, яка височіє над святилищем.

Розпис на стінах з'явився на сто років пізніше, аніж сам храм. Ця барокова ілюзіоністична декорація датується XVIII століттям і створив її краківський автор Францішек Екштайн разом зі своїм сином. Востаннє фрески реставрували у 1933 році. Про це довідалися із напису на склепінні.

«Ми ще всього не прочитали, адже мусимо спершу це відчистити. Та тут є дата 1933 рік і підпис керівника тих праць — Єжи Яніш та дата. Також ще є прізвища інших реставраторів, а частину ще ми не розшифрували. Але думаю нам це вдасться», — зазначив керівник реставраційної групи, представник польської сторони Павел Болінський.

Розпис зараз у плачевному стані. Його нищила вода, солі, навіть бомби під час Другої світової війни. Щоправда вони не здетонували, а просто залишили латки на склепінні.

«Цей розпис у катастрофічному стані, дуже погано збережений, як бачите. І вимагає негайного консервування, щоб зупинити процеси нищення, який руйнує стінопис. Розпис потребує роботи, яка б повернула їм те давнє світло та блиск», — додав Павел Болінський.

Зараз поляки разом із українськими реставраторами досліджують розписи та підклеюють місця, які щохвилини можуть відвалитися.

«На цей момент ми проводимо фотофіксацію, відбираємо проби фарбового шару, тинку, муру, також певні дослідження робимо на вологість, вміст вологості в основі муру, повітря», — розповів один із реставраторів Василь Карпів.

До цієї реставрації у храмі готувалися три роки.

«Для цього ми отримали кошти від Євросоюзу і від Міністерства культури Польщі це є орієнтовно мільйон двісті тисяч гривень на сьогодні. Нашим особистим коштом парафіян гарнізонного храму покривається риштування — це близько 150 тис. грн», — розповів настоятель храму святих апостолів Петра та Павла о. Степан Сус.

Більше з української сторони грошей нема. Проект реставрації склепіння розрахований до 2022 року. Після відновлювальних робіт стінопис не потребуватиме відновлення приблизно 60-70 років за ідеальних умов.

Джерело: zaxid.ne
Розділи: Новини культури

23 листопада

Інші дати
23 листопада відзначають:
  • День без покупок.
  • Чорна п’ятниця.
Розгорнути
Олександр Івченко
1903 – авіаконструктор, керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків, в т. ч. і літаків Як-40 і Ан-24. 1959 р. створив і очолив самостійне дослідне підприємство – Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», з 1963 – його генеральний конструктор.
Розгорнути
Народився Микола Бунге
(1823, м.Київ – 1902) – вчений-економіст, державний діяч. Голова Кабінету Міністрів Російської імперії з 1887 до 1895 рр. За його керування бюджет вперше дістає статус документу обов'язкового до виконання всіма відомствами. У 1887 році добився скасування подушної податі з селян, за його ініціативою введено правила, що регламентували умови праці фабричних працівників. Підтримка М.Бунге розвитку індустрії України, іноземні інвестиції подвоїли видобуток вугілля в Донбасі та активно розвивали залізорудну промисловість Криворіжжя.
Розгорнути
Народився Микола Носов
(1908, м.Київ – 1976) – радянський письменник, автор знаменитої трилогії «Незнайко».
Розгорнути