chrome firefox opera safari iexplorer

Яку загрозу Україні несуть Депардьє та Кустуріца?

06 серпня 2015 о 11:25

Мінкультури України вважає, що понад півтисячі митців з усього світу можуть становити загрозу національній безпеці. Опитані DW митці митці сумніваються, що у таких «чорних списках» є сенс...

Чи можуть іноземні митці становити загрозу для національної безпеки України? Саме у цьому контексті в Україні вже дискутували, приміром, про візити російського співака Йосипа Кобзона, який своїми піснями у Донецьку у розпал бойових дій піднімав бойовий дух сепаратистів або актор Михайло Пореченков, який у Донецькому аеропорту допомагав бойовикам, стріляючи з кулемета.

Втім, міністерство культури України вбачає загрозу національній безпеці не лише у тих митцях, які їдуть у зону бойових дій. Ще на початку року відомтсво направило до МЗС та СБУ список зі 117 російських діячів культури, які публічно підтримали анексію Криму та військову агресію проти України. Щодо них міністрство пропонувало застосувати обмежувальні заходи відповідно до закону України «Про санкції». Як заявив заступник міністра культури Юрій Зубко, відповідний перелік мав бути опублікований на сайті відомства до 3 серпня.

Ім’я їм — півтисячі

Нині ж міністерство культури передало до СБУ новий перелік з 567 «небезпечних» діячів культури з усього світу. У відомстві стверджують, що список цей складали «активісти».

У відповіді мінкульту на запит DW зазначається, що відомство просить з’ясувати, чи створюють ці митці «загрозу національній безпеці України».

Включення до такого переліку актора, режисера, сценариста, продюсера чи виконавця музичного твору у фільмі, серіалі чи телепередачі є підставою для відмови у видачі прокатного посвідчення цьому аудіовізуальному твору. Виняток становлять лише інформаційно-аналітичні передачі. DW поки не отримала відповіді СБУ.

Захист національних інтересів чи «комсомольщина»?

Опитані DW митці скептично ставляться до складання «чорних списків». Письменника Юрія Андруховича вразило число у 567.

«Я думав, рахунок іде на десяток-два. А якщо понад півтисячі — то це вже виглядає страшнувато», — зізнається письменник. Також він виступає за те, що підхід має бути індивідуальним — кожен випадок розглядати окремо і ретельно аналізувати: що казав митець, за що закликав, яка мистецька цінність його творчості.

"Під час збройних конфліктів цензура може виявитися певною необхідністю — хоч я в цьому до кінця і не впевнений, але хоча б можу зрозуміти таке пояснення. Але загалом ці дії міністерства культури мають наліт «комсомольськості», — підсумовує Андрухович.

Художник-графік та президент Академії мистецтв у Берліні у 2006—2015 роках Клаус Штек взагалі сумнівається в доцільності «чорних списків».

«Держава мала би на митців, які підтримують агресію проти неї, реагувати за допомогою просвітництва власного населення. Ми, у Західній Європі, все ще є дітьми Просвітництва. Пропаганда завжди мала певний присмак, крім того, вона рідко буває успішною. Я переконаний, методи Просвітництва досі лишаються найкращою можливістю поширення інформації», — зазначає Штек.

Податковий біженець Депардьє

Хто ж ці 567 «небезпечних» митців? Міністерство у відповіді на запит наводить лише одне ім’я: "французького актора, який отримав громадянство Росії та відомий своїми антиукраїнськими заявами, Жерара Депардьє". Нагадаємо, що у 2012 році він виїхав з Франції через те, що новообраний президент Франсуа Олланд планував ввести 75-відсотковий «податок на розкіш» для багатіїв. Згодом він отримав громадянство РФ.

Тож яку небезпеку для державної безпеки може нести Депардьє? На фестивалі у Каннах у травні цього року він у черговий раз зізнався у симпатії до президента Росії. «Я знаю Володимира Путіна, я дуже його люблю. Я часто їжджу до СРСР, вибачте, Росії», — цитує актора AFP. «Я люблю український народ, але конфлікти — не моя парафія», — додав Депардьє.

Твердження, що Депардьє несе загрозу національній безпеці — досить абсурдне, вважає Юрій Андрухович. «Він якоюсь мірою може нести лише якусь екологічну загрозу», — іронізує письменник.

Клаус Штек ще більш категоричний у ставленні до французького актора. «Депардьє тим часом мутував у алкоголіка, який ухиляється від податків. Його взагалі серйозно сприймати — це помилка. Депардьє сам себе виключив з будь-якої раціональної дискусії», — наголошує німецький митець.

Мистецтво і влада

Французькі ЗМІ, які активно писали про ініціативу «чорного списку» митців, наводили і інші імена. Серед них — сербський режисер та музикант Емір Кустуріца. Нагадаємо, що ще минулого року він висловлював думку, що Москва має захищати росіян, які проживають в Україні, а також порівняв ситуацію в Україні з розвалом Югославії. Вже цього року концерт Кустуріци «Любов спасає світ», який мав відбутися 28 липня, скасували. На сайті київського «Палацу спорту» причину такого рішення не уточнили.

Андрухович у коментарі DW висловився проти цього рішення. «Я за те, щоб концерт Кустуріци у Києві не скасовували, а щоб він відбувся і, можливо, щоб у нього полетіли гнилі помідори», — жартує письменник.

Кращим варіантом, вважає він, було би запропонувати Кустуріці екскурсію вулицею Інститутською у Києві, де у лютому минулого року були розстріляні більше ста протестувальників. «Може б він став на це все інакше дивитися, адже він свого часу — людина геніальна», — додає Андрухович.

Крім того, до списку, за даними французьких медіа, належать, зокрема, актор Стівен Сігал, який торік відвідував анексований Крим. Так само як і Депардьє, Сігал демонстративно підтримує політику Путіна.

Клаус Штек критикує залучення людей мистецва на службу пропаганді. «Митці, які загалом дозволяють пропаганді себе використовувати, у більшості своїй є поганими митцями», — переконаний німецький художник.

Джерело: DW .com
Розділи: Аналітика

23 листопада

Інші дати
23 листопада відзначають:
  • День без покупок.
  • Чорна п’ятниця.
Розгорнути
Олександр Івченко
1903 – авіаконструктор, керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків, в т. ч. і літаків Як-40 і Ан-24. 1959 р. створив і очолив самостійне дослідне підприємство – Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», з 1963 – його генеральний конструктор.
Розгорнути
Народився Микола Бунге
(1823, м.Київ – 1902) – вчений-економіст, державний діяч. Голова Кабінету Міністрів Російської імперії з 1887 до 1895 рр. За його керування бюджет вперше дістає статус документу обов'язкового до виконання всіма відомствами. У 1887 році добився скасування подушної податі з селян, за його ініціативою введено правила, що регламентували умови праці фабричних працівників. Підтримка М.Бунге розвитку індустрії України, іноземні інвестиції подвоїли видобуток вугілля в Донбасі та активно розвивали залізорудну промисловість Криворіжжя.
Розгорнути
Народився Микола Носов
(1908, м.Київ – 1976) – радянський письменник, автор знаменитої трилогії «Незнайко».
Розгорнути