Від Брюсселя і Берліна до Варшави й Будапешта – Європа переживає відродження націоналізму у політичному житті, коли країни повертають собі той суверенітет, яким колись вони так охоче жертвували у пошуках колективного ідеалу.
Бельгія, – настільки розділена, що після червневих виборів робочої урядової коаліції ще не створено, – щойно передала головування в Євросоюзі Угорщині, де безкомпромісний націоналізм досяг апогею, зосередившись не тільки на меншинах, але також на втраті автономії, що є обов’язковою умовою політичного союзу.
Багато нових членів Євросоюзу з Центральної Європи, які отримали повний суверенітет лише після краху комунізму, не поспішають ним поступатися. Як висловився покійний президент Польщі Лех Качинський невдовзі після вступу на президентський пост 2005 р.: «Те, що цікавить поляків, є майбутнім для Польщі, але не для Євросоюзу.»
З погляду європейської інтеграції, такий розвиток подій небезпечний. З іншого боку, у контексті падіння Радянського Союзу саме націоналізм і став тією визвольною силою, яка дозволила «поневоленим народам» самим вирішувати свою долю. І в Україні націоналізм – це не тільки мета порвати із російським впливом, але й сильне бажання приєднатися до Євросоюзу.
У чому суть нової важливості націоналізму та що вирізняє різноманітні вияви націоналізму в сьогоднішній Європі? Чому в одним випадках націоналізм асоціюється із конфліктом, а в інших – ні? Чи варто вдаватися до однакових визначень, коли говоримо про націоналізм у східній і західній Європі?
10 лютого у Львові в Центрі міської історії Центрально-Східної Європи відбудуться дебати на тему: «Розз'єднання? Повернення націоналізмів у Європі». Дискутанти — Давид Ван Рейбрук (Бельгія), Андрій Шевченко (Україна).
Модератором зустрічі виступить Софія Дяк (Центр міської історії Центрально-Східної Європи), вступне слово: Карл Генрик Фредріксон (Eurozine) та Гаральд Біндер (Центр міської історії Центрально-Східної Європи).
Зареєструватися (реєстрація обов’язкова) можна через електронну пошту академічного координатора Центру Ірини Мацевко i.matsevko@lvivcenter.org або за телефоном 032 275 17 34
Мова дебатів: англійська. Синхронний переклад на українську.