chrome firefox opera safari iexplorer

Фестиваль «Калина об Різдві»

Дата події:08 червня 2013
Місце події:Козацьке селище «Мамаєва Слобода» (Київ, вул. Михайла Донця, 2).
Більше про подію:

Шановні пані та панове!

Київський національний університет імені Тараса Шевченка спільно з Центром народознавства «Козак Мамай» та Центром Української Культури та Мистецтва запрошують вас взяти участь у науково-мистецькій акції — Великому Всеукраїнському фольклорному фестивалі «Калина об Різдві», який відбудеться 8 червня 2013 року.

Розглядаючи фольклористику як базову галузь гуманітарних знань, кафедра фольклористики Інституту філології як єдина в Україні випускова кафедра зі спеціальності «Фольклористика» та юридичний факультет КНУ імені Тараса Шевченка запроваджують інтердисциплінарний вектор дослідження національної традиції із дотриманням концепції інтеграції теоретичного та прикладного вивчення фольклорного феномену.

Тому невід’ємною складовою наукового форуму є виставка виробів народних майстрів та зразків народного малярства, інтерактивні методи засвоєння традиційних знань – майстер-класи з народних ремесел, народного танцю, народної гри, виступи народних фольклорних гуртів. Ви побачите відтворені носіями регіональної традиції прадавні календарні обряди: гаївки, весняні молодіжні гуляння «На вигони», «водіння Куста», «гоніння Шуліки» та інші. А також під шелест гордих козацьких стягів переконаєтесь на віч, що козацькому роду нема переводу!

У межах Науково-мистецького заходу – Сьомі фольклористичні читання, присвячені вітчизняному фольклористу-казкознавцю, засновнику кафедри фольклористики Шевченкового університету, професору Лідії Дунаєвській та Великий Всеукраїнський фольклорний фестиваль «Калина об Різдві», на який запрошені творчі колективи із різних регіонів України. Такий широкий формат заходу сприятиме не лише взаємозближенню та взаємопізнанню культурних надбань різних етнографічних груп українства, але й обов`язково зумовить до налагодження особистих контактів, що є на сьогодні вельми важливим й дозволить не на словах, а на ділі осягнути сучасну фольклорну мапу України.

Великий Всеукраїнський фольклорний фестиваль «Калина об Різдві»

Козацьке селище «Мамаєва Слобода» (м.Київ, вул. М. Донця, 2) знаходиться всього за 7 км від вулиці Хрещатик, в урочищі обіч витоку легендарної річки Либідь

Календарно-обрядова творчість весняного та літнього циклу
10.00 – 19.00 – Ярмарок та виставка народних майстрів та умільців. Ярмарковий майдан «Мамаєвої Слободи»

11.30 – 12.00 Святочний молебень в Ставропігійній козацькій церкві в ім`я Покрова Пресвятої Богородиці на «Мамаєвій Слободі». Виконання народних псалмів. Молитва за Україну.

12.00 – 12.20 Відкриття-благословення науково-мистецької акції «Калина об Різдві». Гімн України у виконанні народного ансамблю української музики «Роксоланія». Під час виконання гімну відбудеться спільне розгортання учасниками заходу одного з найбільших полотнищ Державного прапора України площею понад 900 м2.

12.20 – 13.00 Кінний козацький герць найкращого в Європі підрозділу козаків «Мамаєвої Слободи» під орудою наказного отамана Олега Юрчишина. «Св. Юрій на білому коні» відкриває ворітонька – поливає всіх учасників та гостей дійства водою. Веснянка. Спільний кривий танець.

13.00 – 17.00 Виступи та майстер-класи зі співу, традиційної дитячої гри, народного танцю та ремесел від дитячих фольклорних колективів з різних регіонів України.
Територія козацького селища «Мамаєва Слобода»

17.00 – 18.00 «Воротаре, воротарчику, відтвори ворітонька!»

Фольклорне дійство.
Велика сцена козацького селища «Мамаєва Слобода»

18.30 – 20.00 Данець. Народні танці за участю гурту «Баламути»
Центральний майдан «Мамаєвої Слободи»

Сьомі фольклористичні читання, присвячені професору Лідії Дунаєвській
13.00 – 15.00 Пленарне засідання наукової конференції

Наукові доповіді з проблем теорії, історії, методології фольклористики. Нагородження лауреатів Премії імені Лідії Дунаєвької
Приміщення скарбниці «Мамаєвої Слободи»

16.00 – 18.00 Секційні засідання наукової конференції
• Фольклор України як націєтвірний чинник
• Казкознавство в Україні: історія, сучасність, перспективи розвитку
• Правова культура в Україні
• Фольклористика в Україні: здобутки, проблеми методології, перспективи розвитку
• Фольклорний процес у сучасному інформаційному просторі
• Фольклор та фольклористика етнографічних регіонів України
• На перехресті двох культур: взаємодія народнопоетичної та художньої творчості
• Етномузикознавство: історія дослідження та нові методологічні підходи
• Україна і світ: полілог культур
• Дитячий фольклор та фольклор для дітей
Приміщення садиб козацького селища «Мамаєва Слобода»

Метою Великого Всеукраїнського фольклорного фестивалю «Калина об Різдві» є презентація регіональної традиції етнографічних груп України. Головним завданням – протидія «шароварщині», насаджуваній засобами масової інформації, що часто традиційну культуру титульної нації пропонують у бутафорному «попсовому» варіанті. Тому маємо на меті репрезентувати автентику української традиції зі збереженням сакральних смислів, питома вага якої функціонує на українських теренах і досі. Колективи-носії автохтонного фольклору – зазвичай аматори, які не отримують гонорарів за творчість, тому і не причетні до т.зв. «масової культури».
Креативне вирішення мистецької складової заходу – від Народного артиста України – єдиного в Україні професійного режисера народних обрядодійств – Василя Вовкуна, за участі Заслуженої артистки України Анжеліки Рудницької та козака Левушківського куреня Війська Запорозького Низового Костянтина Олійника.
Ми, науковці, та Козацьке селище «Мамаєва Слобода» прагнемо зробити фестиваль щорічним, аби студенти-фольклористи, кияни та гості міста мали змогу прилучитися до істинно народної культури. Також зацікавлені у співпраці з усіма освітніми та культурними колами, тому запрошуємо Вас до знайомства. Раді будемо бачити Вас, носія культурного етнічного надбання, на нашій гостині.

Дрес-кодом заходу передбачено наявність в одязі елементів етнічного традиційного костюма.

З повагою
Завідувач кафедри фольклористики
Інституту філології
Київського національного університету
імені Тараса Шевченка
Олена Івановська

Віримо, що глибинна символіка назви фестивалю стане настановою до дії всьому українству: відродження України у вірі, культурі, звичаях. Нехай станеться диво... нехай розквітне калиновим цвітом Ненька-Україна. А ми, брати та сестри, своїми ділами, інтелектом та творчим духом диво зробимо реальністю. Господи Благослови!

Ой червона калинонько, білий цвіт,
ти квітчаєш, повиваєш цілий світ…
Наша пісня пролітає з краю в край…
Цвіт-калино, Україно, розцвітай!

25 лютого

Інші дати
Народилася Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка)
1871 – українська письменниця, перекладачка, культурний діяч. Автор численних віршів, поем, драматичних творів («Камінний господар», «Лісова пісня», «Бояриня» та ін.).
Хотіла б я піснею стати У сюю хвилину ясну, Щоб вільно по світі літати, Щоб вітер розносив луну. Щоб геть аж під яснії зорі Полинути співом дзвінким, Упасти на хвилі прозорі, Буяти над морем хибким. (Леся Українка)
Розгорнути
Народився Лесь Курбас
(1887, м. Самбір Львівська область - 1937) - український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Засновник театру «Березіль».
Розгорнути
Народився Павло Вірський
(1905, м.Одеса – 1975) – український танцівник і хореограф. Художній керівник Ансамблю танцю УРСР (1955 – 1975), який з 1977 року носить його ім’я.
Розгорнути