chrome firefox opera safari iexplorer

Козаки «Мамаєвої Слободи» святкують Ордань (Водохреща)

Дата події:19 січня 2013
Місце події:"Мамаєва Слобода" (Київ, вул. М.Донця,2)
Більше про подію:

На Ордань (Водохреща) 19 січня 2013 року – «День відкритих дверей» — до 12-00 для всіх бажаючих вхід вільний та безоплатний.

Здавна так велось на козацькій Вкраїні, що наші прадіди Запорозькі козаки на Ордань розстрілювали з рушниць та гармат «нечисту силу», котра чимдуж вискакувала з води, саме в ту мить, коли священик занурював у воду хреста. Нині, для нас, українців, така традиція є дуже потрібна, адже «нечистої сили» розплодилось на наших землях сила-силенна. Тож традиція наших прадідів, Запорозьких козаків, символічно розстрілювати з гармат, мушкетів та рушниць усіляку нечисть буде нами матеріалізована сповна, біля Орданської ополонки в озері на «Мамаєвій Слободі». Також наші прадіди мали добру традицію, після служби в церкві й купання в крижаній ополонці, якщо це було на Запорозькій Січі, ділитись на верхні та нижні курені (по течії Дніпра) і битися навкулачки «Лава на лаву» (стінка на стінку) за «Орданський Орден» (вирізаний у вигляді хреста крижаний хрест).

Козаки, що мешкали на волості (тепер Черкащина та Київщина), також на Ордань влаштовували баталії: бились «Лава на лаву» – село проти села, або ж куток проти кутка. Переможена сторона виставляла переможцям могорич. Потім, як годилось у наших прадідів, були веселі гуляння. Під супровід троїстих музик всі дружньо танцювали та співали…
08:00 – 09:30 – в козацькій церкві «Покрова Пресвятої Богородиці» відбудеться Святкова Літургія та освячення води

— усі бажаючі пірнути (шубовснути) в ополонку озера Красавиця, з якого бере початок річка Либідь збираються на березі. Настоятель козацької церкви Покрова Пресвятої Богородиці освячує воду в ополонці та благословляє всіх, хто бажає зануритись в крижану воду. В цей час лунають постріли з козацьких гармат та мушкетів – козаки символічно розстрілюють «нечисту силу», яка в цей час намагається «вистрибнути» з освяченої води. Люди весело та гамірно стрибають у воду, лунають козацькі литаври. Козаки оголошують, що всі, хто прийняв купель в крижаній Хрещенській воді, тепер мають право позмагатись за «Орданський Орден» (вирізаний з криги хрест). Козацький Осавул поділить усіх присутніх на дві лави й роз`яснить правила дружньої сутички. Переможці отримають в нагороду символічний «Орданський Орден» та могорич (відро дулівки) від сторони, яка отримала поразку.

З 10:00 – ярмарок народних майстрів

З 11:00 — Куштування звареного на відкритому вогні козацького куліша та печеної на відкритому вогні соковитої кабанятини… Тут же ж козаки та козачки приготують для Вас старовинний козацький гарячий хмільний напій «Мусулєс» (глінтвейн), або ж козацький чай «гербата». Також ви зможете продегустувати традиційні хмільні українські напої козацької доби (вишняк, слив’янку, дулівку, медовуху).

11:30 – дружній бій між козаками «Лава на лаву» (стінка на стінку) за «Орданський Орден». Бій навкулачки відбудеться між реєстровими козаками Печерської сотні Київського полку під керівництвом Отамана Олександра Харченка та Низовими Січовими козаками кращого в Європі кінного каскадерського підрозділу під орудою Наказного Отамана Олега Юрчишина. Осавул (суддя) — козак Левушківського куреня Війська Запорозького Низового Костянтин Олійник запропонує всім, хто покупався в Хрещенській воді витоку річки Либідь, приєднатись до однієї зі сторін. Охочі побитись навкулачки на боці городових, або ж Січових козаків мають ще гарну можливість до 19 січня визначитись за яку зі сторін вони будуть змагатись за «Орданський Орден».

Варто особливо відмітити, що на Ордань минулого року (19 січня 2012р.) реєстрові козаки Печерської сотні Київського полку отамана Олександра Харченка віддухопелили (нам`яли, натовкли, «втерли маку» та «порахували ребра») чубатих Запорозьких козаків кращого в Європі кінного каскадерського підрозділу під орудою Наказного отамана Олега Юрчишина. Тож тепер бій лава на лаву за «Орданський Орден» обіцяє бути ще більш драматичним, бо ж як і чубаті Запорожці так і реєстровці свого не віддадуть… Козаки казали, що будуть духопелити один-одного зі смаком!

13:00 — Колядки, щедрівки від колективу «Добривечір». Пісні й танці, народні гуляння.
Давайте дружно та гучно, по-козацьки, відсвяткуємо Ордань (Водохреще) так, як це вміли робити Запорожці!

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути