chrome firefox opera safari iexplorer

Козаки «Мамаєвої Слободи» святкують Ордань (Водохреща)

Дата події:19 січня 2013
Місце події:"Мамаєва Слобода" (Київ, вул. М.Донця,2)
Більше про подію:

На Ордань (Водохреща) 19 січня 2013 року – «День відкритих дверей» — до 12-00 для всіх бажаючих вхід вільний та безоплатний.

Здавна так велось на козацькій Вкраїні, що наші прадіди Запорозькі козаки на Ордань розстрілювали з рушниць та гармат «нечисту силу», котра чимдуж вискакувала з води, саме в ту мить, коли священик занурював у воду хреста. Нині, для нас, українців, така традиція є дуже потрібна, адже «нечистої сили» розплодилось на наших землях сила-силенна. Тож традиція наших прадідів, Запорозьких козаків, символічно розстрілювати з гармат, мушкетів та рушниць усіляку нечисть буде нами матеріалізована сповна, біля Орданської ополонки в озері на «Мамаєвій Слободі». Також наші прадіди мали добру традицію, після служби в церкві й купання в крижаній ополонці, якщо це було на Запорозькій Січі, ділитись на верхні та нижні курені (по течії Дніпра) і битися навкулачки «Лава на лаву» (стінка на стінку) за «Орданський Орден» (вирізаний у вигляді хреста крижаний хрест).

Козаки, що мешкали на волості (тепер Черкащина та Київщина), також на Ордань влаштовували баталії: бились «Лава на лаву» – село проти села, або ж куток проти кутка. Переможена сторона виставляла переможцям могорич. Потім, як годилось у наших прадідів, були веселі гуляння. Під супровід троїстих музик всі дружньо танцювали та співали…
08:00 – 09:30 – в козацькій церкві «Покрова Пресвятої Богородиці» відбудеться Святкова Літургія та освячення води

— усі бажаючі пірнути (шубовснути) в ополонку озера Красавиця, з якого бере початок річка Либідь збираються на березі. Настоятель козацької церкви Покрова Пресвятої Богородиці освячує воду в ополонці та благословляє всіх, хто бажає зануритись в крижану воду. В цей час лунають постріли з козацьких гармат та мушкетів – козаки символічно розстрілюють «нечисту силу», яка в цей час намагається «вистрибнути» з освяченої води. Люди весело та гамірно стрибають у воду, лунають козацькі литаври. Козаки оголошують, що всі, хто прийняв купель в крижаній Хрещенській воді, тепер мають право позмагатись за «Орданський Орден» (вирізаний з криги хрест). Козацький Осавул поділить усіх присутніх на дві лави й роз`яснить правила дружньої сутички. Переможці отримають в нагороду символічний «Орданський Орден» та могорич (відро дулівки) від сторони, яка отримала поразку.

З 10:00 – ярмарок народних майстрів

З 11:00 — Куштування звареного на відкритому вогні козацького куліша та печеної на відкритому вогні соковитої кабанятини… Тут же ж козаки та козачки приготують для Вас старовинний козацький гарячий хмільний напій «Мусулєс» (глінтвейн), або ж козацький чай «гербата». Також ви зможете продегустувати традиційні хмільні українські напої козацької доби (вишняк, слив’янку, дулівку, медовуху).

11:30 – дружній бій між козаками «Лава на лаву» (стінка на стінку) за «Орданський Орден». Бій навкулачки відбудеться між реєстровими козаками Печерської сотні Київського полку під керівництвом Отамана Олександра Харченка та Низовими Січовими козаками кращого в Європі кінного каскадерського підрозділу під орудою Наказного Отамана Олега Юрчишина. Осавул (суддя) — козак Левушківського куреня Війська Запорозького Низового Костянтин Олійник запропонує всім, хто покупався в Хрещенській воді витоку річки Либідь, приєднатись до однієї зі сторін. Охочі побитись навкулачки на боці городових, або ж Січових козаків мають ще гарну можливість до 19 січня визначитись за яку зі сторін вони будуть змагатись за «Орданський Орден».

Варто особливо відмітити, що на Ордань минулого року (19 січня 2012р.) реєстрові козаки Печерської сотні Київського полку отамана Олександра Харченка віддухопелили (нам`яли, натовкли, «втерли маку» та «порахували ребра») чубатих Запорозьких козаків кращого в Європі кінного каскадерського підрозділу під орудою Наказного отамана Олега Юрчишина. Тож тепер бій лава на лаву за «Орданський Орден» обіцяє бути ще більш драматичним, бо ж як і чубаті Запорожці так і реєстровці свого не віддадуть… Козаки казали, що будуть духопелити один-одного зі смаком!

13:00 — Колядки, щедрівки від колективу «Добривечір». Пісні й танці, народні гуляння.
Давайте дружно та гучно, по-козацьки, відсвяткуємо Ордань (Водохреще) так, як це вміли робити Запорожці!

29 червня

Інші дати
Міжнародний день тропіків
На тропічні регіони припадає 40% всієї території світу, приблизно 80% біологічних видів планети, значна частина її мов і культур. У тропіках проживають більше 800 мільйонів чоловік. І хоча тропічні країни досягли значного прогресу, вони, як і раніше, стикаються з різноманітними проблемами.
Розгорнути
Народився Іван Черняховський
(1906, м. Умань, Черкаська область – 1945) – радянський військовий діяч, генерал армії. Командуючий військами 3-го Білоруського фронту.  
Розгорнути
Народився Тадей Маєрський
(1888, м.Львів – 1963) – український композитор, піаніст, педагог. Автор симфонічних, камерно-інструментальних, вокальних творів, музики до вистав.  
Розгорнути
1945 – підписання Договору між СРСР та Чехословаччиною про входження Закарпатської України до складу УРСР
Цікаво відзначити, що підписання цієї угоди відбулося без якої-небудь участі українських дипломатів і представників Закарпатської України, хоча формально текст угоди складався також і українською мовою.  
Ні, цей народ із крові і землі Я не віддам нікому і нізащо! Він мій, він я, він – світ в моїм чолі, Тому життя його і ймення не пропащі. (Микола Вінграновський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі