chrome firefox opera safari iexplorer

Козацька Ордань (Водохреща) на «Мамаєвій Слободі»

Дата події:19 січня 2015
Місце події:"Мамаєва Слобода" (Київ, вул. М. Донця, 2)
Більше про подію:

Здавна так велось на козацькій Вкраїні, що наші прадіди Запорозькі козаки на Ордань (Водохреща) розстрілювали з рушниць та гармат «нечисту силу», котра чимдуж вискакувала з води, саме в ту мить, коли священик занурював у воду хреста!

Нині, для нас, українців, така традиція є дуже потрібна, адже «нечистої сили» розплодилось на наших землях сила-силенна… Тож традиція наших прадідів, Запорозьких козаків, символічно розстрілювати з гармат, мушкетів та рушниць усіляку нечисть буде нами матеріалізована сповна на «Мамаєвій Слободі», біля Орданської ополонки в озері Красавиця, з якого бере початок легендарна річка Либідь.

Також наші прадіди мали добру традицію, після служби в церкві й купання в крижаній ополонці, якщо це було на Запорозькій Січі, ділитись на верхні та нижні курені (по течії Дніпра) і по-дружньому битися навкулачки «Лава на лаву» (стінка на стінку) за «Орданський Орден». «Орданським Орденом» наші прадіди називали вирізаний у вигляді хреста крижаний хрест.

Козаки, що мешкали на волості (тепер Черкащина та Київщина), також на Ордань влаштовували баталії: бились «Лава на лаву» – село проти села, або ж куток проти кутка. Переможена сторона виставляла переможцям могорич. Потім, як годилось у наших прадідів, були веселі гуляння. Під супровід троїстих музик всі дружньо танцювали та співали…

В Ставропігійній козацькій церкві «Покрова Пресвятої Богородиці» о
6-30 – Сповідь
7-00 – Святкова Літургія
9-00 — Хресна хода на Йордан. Велике освячення води на озері біля церкви перед Орданським хрестом
З 9-00 до 10-00 – Освячення води навколо храму

СВЯТКОВІ ЗАХОДИ НА КОЗАЦЬКУ ОРДАНЬ (ВОДОХРЕЩУ):
12-00 — КУПАННЯ В ОРДАНСЬКІЙ ВОДІ

Усі бажаючі пірнути (шубовснути) в ополонку озера Красавиця, з якого бере початок річка Либідь, збираються на березі. Настоятель Ставропігійної козацької церкви Покрова Пресвятої Богородиці освячує воду в ополонці та благословляє всіх, хто бажає зануритись в крижану воду...

Лунають постріли з козацьких гармат та мушкетів – козаки символічно розстрілюють «нечисту силу», яка в цей час, як вважали наші прадіди, намагається «вистрибнути» з освяченої води… Люди весело та гамірно стрибають у воду, лунають козацькі литаври. Козаки оголошують, що всі, хто прийняв купель в крижаній Хрещенській воді, тепер мають право позмагатись за «Орданський Орден» (вирізаний з криги хрест). Відтак, Козацький Осавул поділить усіх присутніх на дві лави й роз`яснить правила дружньої сутички. Переможці отримають в нагороду символічний «Орданський Орден» та могорич (сулію знаменитої козацької горілки «Запіканки»).

На Запорозькій Січі могорич виставляла сторона котра програла в дружній дужаннях (боротьбі).

12-30 – Спалення на вогнищі дідухів, обряд «Водіння кози» та символічне «вигнання Куті» за участі фольклорних колективів.
13-00 — Народні гуляння: пісні та танці біля вогнища.

— куштування звареного на відкритому вогні козацького куліша та печеної на відкритому вогні соковитої кабанятини… Тут же ж козаки та дівчата козачки приготують для Вас старовинний козацький гарячий хмільний напій «Мусулєс» (глінтвейн).

Неодмінно буде і козацький чай «гербата». Також ви зможете продегустувати традиційні хмільні українські напої козацької доби — вишняк, слив’янку, дулівку, медовуху.

ДАВАЙТЕ ДРУЖНО ТА ГУЧНО, ПО-КОЗАЦЬКИ, ВІДСВЯТКУЄМО ОРДАНЬ (ВОДОХРЕЩЕ) ТАК, ЯК ЦЕ ВМІЛИ РОБИТИ НАШІ ПРАДІДИ ЗАПОРОЖЦІ!

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути