chrome firefox opera safari iexplorer

Презентація «Альбому Тараса Шевченка 1845 року», м. Черкаси

Дата події:05 березня 2012 о 15:00
Місце події:Черкаський міський Будинок вчителя (м. Черкаси, вулиця Хрещатик, 257)
Більше про подію:

Учасники події: ініціатор видання, громадський діяч Микола Томенко, заступник директора Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка, упорядник наукових коментарів у виданні Сергій Гальченко, голова Національної спілки письменників Віктор Баранов, черкаська поетеса, голова обласної Спілки письменників Валентина Коваленко.

***

У рамках проекту, який присвячено 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка, Фонд Миколи Томенка«Рідна країна» підготував факсимільне відтворення «Альбому Тараса Шевченка 1845 року», яке вже побачило світ.

Як відомо, Альбом малюнків 1845 року – це частина того, що довелося побачити і зафіксувати художнику Київської археографічної комісії Тарасу Шевченку під час його подорожей по містах і селах Київської і Полтавської губерній.

Малюнки аквареллю і сепією, зарисовки олівцем та фрагменти фольклорних записів – це те, що зафіксував мистець впродовж кількох місяців своїх мандрівок. Окрім ілюстрацій, «Альбом» містить також науковий коментар, з якого читачі зможуть дізнатися про історію та мотивацію тої чи іншої зарисовки, начерків Тараса Шевченка під час його мандрівки Україною 1845 року.

Просвітницькі заходи, які організував громадський діяч Микола Томенко, стартували з Києва. Перша презентація «Альбому» (для ЗМІ) відбулася 22 лютого у Літературно-меморіальному будинку-музеї Тараса Шевченка, де він жив з весни 1846 до свого арешту — 5 квітня 1847 року. 27 лютого Микола Томенко презентував  видання у Львові.

Зокрема, планується, що культурно-мистецькі заходи пройдуть і в тих  областях та районах, якими зі своєю дослідницькою місією подорожував Шевченко. Як відомо, за цей час поет встиг побувати у Київській, Черкаській, Полтавській та Чернігівській області. Всі вони відображені в «Альбомі 1845 року». З огляду на це, є потреба згадати не лише його художні, а й  поетичні твори, які з’явилися під час цієї подорожі.

Також до цієї акції підготовлено та випущено спеціальний номер газети «Нова молодь Черкащини» (www.novamolod.ck.ua), де подано розповідь про подорож Шевченка 1845 року та опубліковано найвідоміші поезії, які були написані в цей час. Цей номер буде безкоштовно поширюватися під час заходів.

Довідково

Як відомо, Фонд Миколи Томенка «Рідна країна» з нагоди 200-ї річниці з дня народження та 150-річчя перепоховання в Україні Тараса Шевченка вже реалізував низку просвітницьких проектів.

Серед найвідоміших — перевидання у видавництві «Веселка» книги Михайла Чалого «Життя і твори Тараса Шевченка», однієї з перших біографій Кобзаря, написаної його товаришем Михайлом Чалим, яка останній раз видавалася у 1882 році.

А також спільно з Радіо «Ера FM» у травні 2011 року був реалізований проект «Останній шлях Тараса Шевченка», де шість разів на добу в радіоефірі звучали твори Кобзаря у виконанні відомих українців — політиків, акторів, співаків, композиторів та музикантів, поетів і письменників.

Окрім того, Фондом М.Томенка було надано допомогу Літературно-меморіальному будинку-музею Тараса Шевченка (м.Київ) на здійснення заходів з порятунку двохсотлітньої шовковиці поета, а в одному з парків столиці започатковано вербову алею, висаджену з гілочки верби, яка вважається «онукою» верби Тараса Шевченка.

Також Микола Томенко підтримав створення музею Кобзаря у Придністровському державному університеті імені Тараса Шевченка та подарував музею копії картин Тараса Шевченка «Гамалія», «Селянська родина», «Циганка-ворожка», «Автопортрет» та інші.

За ініціативи Фонду «Рідна країна», Національна радіокомпанії перевидала аудіо-видання «Кобзар»Тараса Шевченка, який містить твори, що увійшли до першого видання «Кобзаря» 1840 року, у виконанні видатних українських митців різних епох.  Тисячу примірників цієї аудіо-книги було передано до навчальних закладів та бібліотек.

21 лютого

Інші дати
Ігор Шамо
1925 – український композитор. Однаково успішно виступав у цілком різних видах, формах і жанрах музичної творчості. Народний артист України. Автор музики до гімну столиці – пісні «Києве мій»
Розгорнути
Володимир Малик (Сиченко)
1921 – український письменник, автор пригодницьких та історичних творів: «Посол Урус-шайтана», «Фірман султана», «Чорний вершник», «Шовковий шнурок», що склали тетралогію «Таємний посол»; «Князь Кий», «Черлені щити» та ін.
Розгорнути
Міжнародний день рідної мови
«Рідна мова дається народові Богом, а чужа – людьми, її приносять на вістрі ворожих списів». Василь Захарченко
Розгорнути
Народився Дмитро Нитченко (Чуб)
(1905, м. Зіньків Полтавської обл. - 1999) - український письменник, педагог, громадський діяч. Активний представник української діаспори в Австралії. Автор збірки оповідей "Живий Шевченко", книжок "Стежками пригод" та "Слідами Миклухи-Маклая", багатьох оповідань, віршів, нарисів про подорожі.
Розгорнути
Народився Вікентій Хвойка
(1850, с.Семин, Чехія - 1914) - український археолог чеського походження. Відкрив пам'ятки трипільської культури в селах Трипілля, Жуківці, Стайки на Київщині, зробив класифікацію пам'яток і встановив час її виникнення (4–3 тис. до н. е.).
Розгорнути
Народився Дмитро Мілютенко
(1899, м. Слов"янськ - 1966), український актор, народний артист СРСР. Ролі: Пузир ("Хазяїн" Карпенка-Карого), Хлопов ("Ревізор" Гоголя), Часник ("В степах України" Корнійчука).
Розгорнути