chrome firefox opera safari iexplorer

Музей-садиба І.П.Котляревського

  • 36020, м. Полтава, Соборний майдан, 3
  • (05322) 7-20-73
  • з 10 до 18 год. Вихідний день – понеділок.
  • для дорослих – 6 грн.; для дітей – 4 грн.; екскурсійне обслуговування – 20 грн.
Про музей:

У 1969 році з нагоди 200-літнього ювілею від дня народження класика нової української літератури, за акварельним ескізом Т.Г.Шевченка було відновлено меморіальний комплекс-садибу І.П.Котляревського.

У будиночку поета п’ять невеличких покоїв. Із сіней двері ліворуч ведуть у кімнату, стіни якої обшиті світлою дошкою. Це – кабінет письменника. Тут знаходиться відомий автентичний сволок з вирізьбленим кирилицею текстом про дату забудови хати: „Создася дом сей во имя Отца и Сына и Святого Духа. Року 1705 месяца Августа1.” 

Тут працював Іван Котляревський, сюди летіла його муза, а звідси йшли у світ загони безстрашних козаків-троянців „Енеїди”. Тут писалися п’єси „Наталка Полтавка” і „Москаль-чарівник”. На письмовому столі – рукописні сторінки творів поета: чіткий, читабельний почерк, впевнена рука митця, зі своєрідним, властивим саме ХІХ столітті, написанням букв. 

Навпроти кабінету – вітальня. Стеля цієї кімнати теж містить сволок 1705 року. У цій кімнаті представлені документи, що розповідають про історію будинку та родини Котляревських. 

Маленька кімната ліворуч із вітальні – опочивальня. Тут знаходяться особливо цінні меблі: ломберний столик, люстерко, комод – особисті речі господаря садиби. 

Прямо з вітальні – двері до світлиці, які гостинно відкривалися перед багато численними друзями і знайомими. Іван Котляревський привітно дивиться на відвідувачів садиби з портрета роботи художника Л.Каштелянчука: приємна зовнішність, освітлена європейським розумом і вихованістю, освітою, гумором. Поряд з портретом знаходиться картина невідомого фламандського художника ХVІІ століття „Іспанець, який тримає рака” – вона належала І.П.Котляревському. 

У будинку є ще одна невеличка кімната – кухня. Вона приваблює відвідувачів численними старовинними предметами хатнього вжитку кінця ХVІІІ – початку ХІХ століть.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1761 садиба І.Котляревського та могила поета 1838 року занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятки історії національного значення.  

27 грудня

Інші дати
День пам’яті Мелетія Смотрицького
(1577, Хмельницька область - 1633) — світське ім'я Максим Герасимович, письменник, церковний і освітній діяч, український мовознавець, праці якого вплинули на розвиток східнослов'янських мов. Автор «Граматики слов'янської» (1619), що систематизувала церковнослов'янську мову.
«Не віра робить Русина русином, Поляка поляком, Литвина литвином, а народження і кров руська, польська і литовська». (Мелетій Смотрицький)
Розгорнути
Народився Василь Ємець
(1890, с.Шарівка, Харківська область – 1982) – бандуриста-віртуоза, бандурного майстра, історика, письменника. На своїй бандурі виконував транскрипції творів Бетховена, Чайковського, Дворжака і мріяв поставити її поруч арфи, скрипки, піаніно.
Розгорнути