chrome firefox opera safari iexplorer

Кривий Ріг згадує свого «хресного батька» Калнишевського

09 липня 2011 о 12:22

Криворізький історико-краєзнавчий музей відкрив виставку, присвячену «хресному батькові» міста Петрові Калнишевському, останньому кошовому отаману Запорозької Січі. Виставка присвячена 320-річчю з дня його народження.

За словами місцевих музейників, хоча легендарним засновником Кривого Рогу вважається козак Ріг, історія знає цілком реальну і конкретну особистість засновника – Петра Калнишевського.

Серед найцінніших експонатів експозиції – копія указу отамана про заснування поштової станції Кривий Ріг. «На Саксагані в Кривому Розі залишити 5 козаків і 10 коней», – йдеться в указі. У документі стоїть дата – 27 квітня 1775 року, вона і вважається офіційним днем народження Кривого Рогу.

Крім того, на виставці представлені архівні матеріали, що розповідають про самого отамана та його доброчинну діяльність, зокрема, опікування церквами Кривого Рогу. Є також рідкісна ікона Покрови, де разом з козаками зображені також Петро Калнишевським і його писар.

Указ про заснування Кривого Рогу був одним з останніх, виданих отаманом. На початку червня 1775 року російське військо за наказом Катерини Другої зруйнувало Запорозьку Січ. 85-річний Калнишевський був заарештований і відправлений до Соловецького монастиря, де провів близько 26 років.

Виставка триватиме до 31 серпня.

26 квітня

Інші дати
Леонід Плющ
1939 –  математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.
Розгорнути
Народився Станіслав Тельнюк
(1935, с.Іскрівка Запорізька область – 1990) - український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.
Розгорнути
Народився Микола Зеров
(1890, м.Зіньків Полтавська область - 1937) - український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
Емаль Дніпра, сліпучо-синій сплав. Газон алей і голе жовтоглиння, І в поводі прозорого каміння Зелені луки — як розлогий став. Ніколи так жадібно не вбирав Я красоти весняного одіння, Пісок обмілин, жовтобоке ріння, Брунатні лози і смарагди трав. (Микола Зеров)
Розгорнути