chrome firefox opera safari iexplorer

В Україні знову сподіваються створити громадське телебачення

11 вересня 2012 о 12:22

Державний комітет з питань телебачення і радіомовлення у своєму новому законопроекті запропонував фінансувати громадські теле- та радіокомпанії засобами з держбюджету впродовж перших чотирьох років існування, пише КоммерсантЪ у статті Телевізійна програма.

Як зазначається у проекті, громадським телеканалам не доведеться висвітлювати діяльність державних органів, крім екстрених офіційних виступів президента, спікера парламенту, прем'єр-міністра та голів Верховного і Конституційного судів.

«Крім екстрених повідомлень від представників влади, варто було б прописати, що суспільне телебачення має транслювати і політичні дебати під час передвиборних кампаній, оскільки це необхідно виборцям», — зазначив член комітету з питань правової політики Андрій Шевченко (БЮТ-Батьківщина), який є одним з авторів законопроекту.

Раніше передбачалося створення Національної громадської телерадіокомпанії (НОТУ) на базі Національної телекомпанії (НТКУ) та Державної телерадіокомпанії (ДТРК) Культура, однак нова редакція законопроекту передбачає її розробку на базі «існуючих структур».

За словами голови Держкомтелерадіо Олександра Курдиновича, роботу НОТУ стане контролювати спостережна рада із 17 осіб, 14 із яких будуть представниками всеукраїнських громадських організацій, у той час як інші три місця займуть представники Кабміну (попередня редакція законопроекту припускала, що в наглядовій раді будуть присутні сім представників уряду ).

Водночас експерти зазначають, що щорічне затвердження фінансування для компаній може стати одним із найбільш суттєвих важелів впливу держави на суспільне телебачення.

«Депутати і Кабмін щорічно будуть вирішувати, скільки дати коштів на діяльність НОТУ. Ми постійно пропонували зафіксувати обсяг щорічного фінансування в законі. Наприклад, у Грузії це прописаний відсоток від валового внутрішнього продукту», — повідомила виконавчий директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар.

Причому голова Держкомтелерадіо підкреслив, що подібна пропозиція фінансуватиметься із труднощами. «У нас є держпрограми і з освіти, і з оборони, і з науки, але їхнє реальне фінансування часто недотягує до задекларованих обсягів», — зазначив він.

Тим часом, плани створення суспільного телебачення в Україні існували вже давно: після перемоги Віктора Ющенка на президентських виборах-2004 влада також збиралася створити подібні ЗМІ, однак велися суперечки щодо того, чи створювати його на базі Національної телекомпанії України (НТКУ) або робити з нуля після парламентських виборів 2006 року.

Пізніше питання створення громадського телебачення на державному рівні виникло у червні 2010 року. Тоді Президент України Віктор Янукович запропонував затвердити і винести на публічне обговорення концепцію суспільного каналу, після чого у 2011 році Кабмін затвердив подібний документ і передав для підпису Президенту. Однак наприкінці минулого року проект повернули на доопрацювання.

Нагадаємо, що раніше в журналі Корреспондент вийшла стаття, у якій наголошується, що українське телебачення, головний інструмент формування громадської думки, все частіше висвітлює успішні кроки влади і не приділяє уваги опозиційним силам.

20 вересня

Інші дати
Народився Іван Світличний
(1929, с. Половинкине Луганської області - 1992) - український мовознавець та поет. Твори "Ґранатові сонети", "Серце для куль і для рим", "У мене тільки слово".
Свободу не втікати з бою, Свободу чесності в бою, Любити те, що сам люблю, А не підказане тобою, Свободу за любов мою Хоч і накласти головою, А бути все ж самим собою, — Не проміняю на твою, Ліврейську, жебрану, ледачу, Вертку, заляпану, як здачу, Свободу хама й холуя. Несу свободу в суд, за грати, Мою від мене не забрати — І здохну, а вона — моя. (c) Іван Світличний, 1929
Розгорнути