7 листопада в ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»» відбувся Всеукраїнський історико-культурний форум «Сікорські читання».
Метою його проведення стало вшанування подвижницького поступу відомого музейного діяча Героя України Михайла Івановича Сікорського.
Співзасновниками заходу виступили вище названий навчальний заклад та громадська культурно-просвітницька організація «Переяславський скарб». Активну участь у проведенні заходу узяли викладачі та студенти університету. До участі у Форумі були запрошені найближчі соратники справи М.І. Сікорського, його друзі, колеги, ті з ким Михайло Іванович працював та товаришував протягом тривалого часу. З-поміж них відомі науковці, політики, громадські діячі, журналісти.
Широке представництво громадськості на цьому зібранні засвідчило повагу до постаті М.І. Сікорського, а також продемонструвало стурбованість проблемами, що виникли у музейній галузі на рівні держави та міста зокрема.
З привітанням на адресу учасників Форуму звернулися голова організаційного комітету, ректор університету Віктор Коцур, міський голова Олександр Шкіра, голова Національної Спілки краєзнавців України Олександр Реєнт. Про людські якості Михайла Івановича Сікорського зі сцени актової зали розповіла його племінниця Валентина Сікорська. У актовій залі були присутні поважні мешканці міста, колишні та діючі музейні працівники.
До питання збереження спадщини Михайла Сікорського апелювали у своїх виступах Герой України Іван Драч, заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, радник-організатор Комітету з Національної премії України ім. Тараса Шевченка Борис Войцехівський, президент Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива» Людмила Мех, заслужений журналіст України, член Національної спілки письменників України Микола Махінчук та інші високоповажні учасники зібрання.
Зокрема, до слова були запрошені голова Київської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Григорій Савченко, заступник генерального директора з наукової роботи НІЕЗ «Переяслав» Юрій Коптюх, заступник директора Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України, заслужений працівник культури України Сергій Гальченко.
Член Національної Спілки письменників України Олександр Дробаха, народний депутат України IV-го скликання Кирило Поліщук, голова Всеукраїнської асоціації музеїв Сергій Кролевець, керівник проекту «Скарби музеїв України» Неля Куковальська, член Національної спілки письменників України, заслужений журналіст України Сергій Шевченко, голова громадської культурно-просвітницької організації «Переяславський скарб» та заступник голови організаційного комітету історико-культурологічного Форуму «Сікорські читання» Тарас Нагайко.
Щирі вітальні слова та теплі спогади про «майстра музеїв» ще раз засвідчили повагу до постаті Героя України Михайла Сікорського, визнання його внеску у популяризацію української народної культури, збереження історичних, духовних та культурних цінностей. Його відданість справі сприяла утвердженню національної свідомості українців у непростий період історії.
Окремо варто вказати на те, що вплив творчого генію цієї людини на розвиток міста Переяслава-Хмельницького зробило його перлиною з-поміж багатьох історичних міст та містечок України. Його творіння по праву називають «безцінним скарбом». Власне, такого ж права заслуговує і сам М.І. Сікорський, адже його, по-справжньому, подвижницький поступ засвідчив високодуховне та безкорисливе начало у процесі створення першого в Україні Національного історико-культурного заповідника.
Промовистою у цьому відношенні виглядала назва святкового концерту, що відбувся у межах урочистого відкриття Форуму – «Чудотворцю музейної справи». Ведучими дійства виступили Олександр Молоткін та Аліна Копач, а його учасниками стали Василь Клименко, Роман Дорофей, Ніна Козачук, Анна Порфір’єва та Народний ансамбль народної музики «Троїсті музики».
В цілому, організаторами Форуму для учасників було запропоновано два основні блоки, що ввібрали чимало заходів – виставково-експозиційний та науковий. У межах першого з них відбулися: виставка книжкових фондів бібліотеки університету «Музейний зодчий України» (Ольга Шкира); експозиція світлин з домашнього фотоархіву М.І. Сікорського «Михайло Сікорський: фотолітопис» (Ігор Гайдаєнко); виставкові експозиції «Мистецький вернісаж» з виставкою художніх творів «Мотиви переяславського краю» та виставкою художньої графіки «Пошук істини»; майстер-класи з народного мистецтва «Дивотвори» де було представлено техніки з народного малярства на склі, писанкарства, вибійки, паперопластики, створення українських національних прикрас ляльки-мотанки, сучасної авторської ляльки та інші. Під керівництвом декана педагогічного факультету Наталії Ігнатенко ці заходи організували викладачі Ольга Стрілець, Оксана Смирнова, Роман Мотузок, Інна Рубан, Світлана Бігунова, Тетяна Носаченко та студенти.
Науковий блок роботи Форуму представили два круглі столи: «Скарб Михайла Сікорського – надбання для поколінь» та «Музеї ВНЗ педагогічного профілю: історія, досвід, перспективи». Під час роботи Форуму його засновниками було презентовано нову книгу – науково-популярне видання «Моє життя – мої музеї…», де представлено музеєзнавчі праці Героя України М.І. Сікорського, світлини, а також вірші присвячені йому особисто та його творінню – переяславським музеям.
Усім учасникам Форуму з нагоди його започаткування було вручено пам’ятні медалі. За задумом засновників, його проведення має стати традиційним, адже шана до постаті Героя України М.І. Сікорського, його внеску у розвиток вітчизняного музейного будівництва, зобов’язує громадськість продовжувати розвивати ідеї патріарха музейної галузі України, турбуватися про збереження та примноження скарбів народної культури та історії.
Загалом же, «Сікорські читання» покликані сприяти розвитку наукових та творчих ініціатив у сфері історичної науки, культури та мистецтва.
Список ініціатив засновників та учасників
Всеукраїнського історико-культурологічного форуму
«СІКОРСЬКІ ЧИТАННЯ»
стосовно вшанування пам’яті Героя України
Михайла Івановича Сікорського
1. Порушити клопотання перед відповідними організаціями про впорядкування могили М.І. Сікорського на Заальтицькому кладовищі в м. Переяславі-Хмельницькому (встановлення пам’ятника);
2. Підтримати ідею встановлення в м. Переяславі-Хмельницькому пам’ятника Герою України М.І. Сікорського;
3. Заявити про підтримку ініціативи присвоєння Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав» ім’я Михайла Івановича Сікорського;
4. Висловити клопотання до міської ради про присвоєння ім’я М.І. Сікорського об’єктам міської інфраструктури (вулиця);
5. Звернутися до Національної спілки краєзнавців України стосовно започаткування нею премії імені М.І. Сікорського у галузі краєзнавчої роботи;
6. Виступити з пропозицією про карбування ювілейної монети до 90-річчя від дня народження Героя України М.І. Сікорського (Серія «Визначні постаті України»);
7. Запровадити премію імені М.І. Сікорського в ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»;
8. Порушити питання про друк додаткового накладу науково-популярного видання «Моє життя – мої музеї»;
9. Укласти та видати антологію наукових та публіцистичних праць, які висвітлюють постать М.І. Сікорського;
10. Продовжити серію «Наукова еліта Переяславщини» (Бібліотека ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григоря Сковороди» виданням до 90-річчя Героя України М.І. Сікорського;
11. Запровадити у ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» щорічний збірник наукових праць присвячений пам’яті М.І. Сікорського;
12. Пропонувати регіональним, обласним, державним та приватним телерадіокомпаніям створити документальний відеофільм, присвячений пам’яті Героя України М.І. Сікорського;
13. За результатами роботи Всеукраїнського історико-культурологічного форуму «Сікорські читання» від імені його засновників підготувати необхідні звернення до установ та органів влади стосовно увіковічення пам’яті М.І. Сікорського;
14. Опублікувати у засобах масової інформації список ініціатив оргкомітету та учасників Всеукраїнського історико-культурологічного форуму «Сікорські читання», а також висвітлити роботу зазначеного зібрання у друкованих виданнях.
Голова громадської культурно, просвітницької організації «Переяславський скарб», к.і.н. Тарас Нагайко
«Рідна країна»