chrome firefox opera safari iexplorer

Українські хірурги вперше замінили клапан на серці без розрізу груднини

08 грудня 2012 о 10:03

В Україні провели першу операцію із заміни серцевого клапана малотравматичним методом — без розрізу груднини.

У світі цю методику застосовують принаймні п'ять років. Українські медики про неї лише мріяли. Тепер мрія здійснилась — в Інституті серцево-судинної хірургії імені Амосова прооперували перших чотирьох пацієнтів, йдеться у сюжеті ТСН.

У реанімації Інституту серцево-судинної хірургії лежить В'ячеслав Осипенко — клапан у серці йому замінили, не розрізаючи грудей. Чоловік у гарному настрої і навіть показує зміни, які сталися з ним після операції.

«Сили ще немає, але вже краще, бо перед операцією я не міг стиснути пальці, а зараз я вже відчуваю, що вже можу», — радіє пацієнт. Власний клапан у серці В'ячеслава Осипенка зносився і не хотів працювати як слід. Від цього кололо в грудях, чоловік задихався і ледве ходив. Клапан потрібно було замінити, але хірурги оперувати не наважувались — боялись ускладнень — пацієнтові 81 рік, а щоб замінити серцевий клапан, грудину потрібно було розрізати. Але на грудях В'ячеслава Осипенка жодного сліду операції немає. Хворий клапан йому замінили через невеликий розріз на стегні. Саме через нього хірурги вводили штучний клапан до серця пацієнта.

Євген Аксьонов, кардіохірург, розповів: «Між руками хірурга і серцем пацієнта — півтора метри, і на цій відстані ми працюємо з допомогою балона. Ми забираємо цей кальцинований клапан і на його місце ставимо біологічний клапан. Він зроблений зі свинячого перекарда. Спеціальна обробка — і він не потребує прийому пожиттєвої медикаментозної терапії, як це вимагається для пацієнтів з механічними клапанами — в цьому теж його велика перевага».

Окрім В'ячеслава Осипенка новим методом прооперували ще трьох чоловіків. Вони також поки що в реанімації. Директор Інституту зізнається — більше таких операцій цього року не виконуватимуть — немає клапанів. Держава закупила лише п'ять. Кожен коштує 400 тисяч гривень.

Заміна серцевого клапана без розрізу груднини розрахована переважно на людей старшого віку, бо зменшує ризик ускладнень. Від них помирає три відсотки прооперованих традиційним методом.

26 квітня

Інші дати
Леонід Плющ
1939 –  математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.
Розгорнути
Народився Станіслав Тельнюк
(1935, с.Іскрівка Запорізька область – 1990) - український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.
Розгорнути
Народився Микола Зеров
(1890, м.Зіньків Полтавська область - 1937) - український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
Емаль Дніпра, сліпучо-синій сплав. Газон алей і голе жовтоглиння, І в поводі прозорого каміння Зелені луки — як розлогий став. Ніколи так жадібно не вбирав Я красоти весняного одіння, Пісок обмілин, жовтобоке ріння, Брунатні лози і смарагди трав. (Микола Зеров)
Розгорнути