chrome firefox opera safari iexplorer

Україна за день програла в Страсбурзі понад 1,1 млн євро

18 січня 2013 о 09:24

Європейський суд з прав людини оприлюднив рішення за рекордній кількості позовів проти України — Київ програв усі 211 справ. Сума компенсацій також виявилася рекордною — з бюджету буде виплачено понад 1,1 млн євро, що становить 11,7 млн грн за нинішнім курсом.

17 січня Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) опублікував рішення з 211 справ, поданих громадянами проти України. Більшість скарг у цьому списку мають статус «клонових», тобто повторюють вже прийняте «пілотне» (типовое) рішення ЄСПЛ, пише «Комерсант-Україна».

У тому, що Київ програє всі 206 «клонових» позовів, сумнівів не виникало — занадто вже очевидними були в них порушення з боку української влади. Всі позивачі скаржилися на невиплати з українського державного бюджету грошей за позовами, в яких державний орган або держпідприємство вже програло суди всіх інстанцій всередині країни: людям протягом декількох років говорили, що грошей на оплату судових рішень немає.

У результаті така тактика призвела до ще більших втрат держави: тепер Київ, окрім виплати належних сум у кілька тисяч гривень, зобов'язаний заплатити їм сатисфакцію у розмірі 3 тис. євро, або понад 30 тис. грн. Сумарно по цій категорії позовів Україна за сьогоднішній день програла більше 600 тис. євро.

Втім, за рештою 5 позовами ситуація для України склалася не менш плачевною — Київ програв їх всі без винятку. Найбільш розгромним для держави став спільний позов 17 ув'язнених Ізяславської колонії. У січні 2007 року її адміністрація жорстоко припинила групове голодування у в'язниці. Тоді в колонію ввели спецназ, який побив ув'язнених, вибрав тих, кого вважав найбільш активними протестувальниками, змусив їх стояти без верхнього одягу на вулиці, а потім зовсім роздягнув догола і, як сказано в рішенні суду, «примусив стояти в принизливих позах».

Не знайшовши справедливості в українських судах, ув'язнені звернулися до Страсбурга. ЄСПЛ визнав, що національна судова та правоохоронна система провелb лише формальне розслідування інциденту в Ізяславі, і зобов'язав Київ заплатити заявникам по 25 тис. євро, плюс 10 тис. на судові витрати одному з них. Таким чином, сумарні виплати з держбюджету по одному позову складуть рекордні 435 тис. євро.

У цілому, за день Україна програла в Страсбурзі понад 1,1 млн євро, що становить 11,7 млн грн за нинішнім курсом.

Експерти говорять про безпрецедентність програшу і відзначають, що Київ буде програвати справи і далі. «Це становить близько третьої частини від всієї суми, яку Україна заплатила за позовами до ЄСПЛ за весь 2012 рік. Думаю, тепер рішень буде все більше, і вони будуть все дорожче обходиться країні», — заявив член правління Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський.

За даними правозахисників, керівництво Ізяславській колонії неодноразово практикувало використання спецназу для вирішення протиріч з ув'язненими. Через такі дії тюремників держава раніше вже програла декілька сотень тисяч євро за позовами, які розглядалися в ЄСПЛ раніше.

26 квітня

Інші дати
Леонід Плющ
1939 –  математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.
Розгорнути
Народився Станіслав Тельнюк
(1935, с.Іскрівка Запорізька область – 1990) - український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.
Розгорнути
Народився Микола Зеров
(1890, м.Зіньків Полтавська область - 1937) - український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
Емаль Дніпра, сліпучо-синій сплав. Газон алей і голе жовтоглиння, І в поводі прозорого каміння Зелені луки — як розлогий став. Ніколи так жадібно не вбирав Я красоти весняного одіння, Пісок обмілин, жовтобоке ріння, Брунатні лози і смарагди трав. (Микола Зеров)
Розгорнути