chrome firefox opera safari iexplorer

Найдавніший храм Львівщини потребує негайної реконструкції

22 липня 2013 о 14:00

Церква Святого Духа, яку внесли до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, потребує негайної реконструкції.

Найдавніший храм Львівщини потерпає від недбалості сучасників. Церква Святого Духа у Потеличі на Жовківщині — одна із українських святинь, які у червні внесли до охоронного списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Пам'ятки, що удостоїлися такої честі, у всьому світі перетворюють на мекки для туристів, а от українська святиня розсипається на очах, повідомляє телеканал ZIK.

Зі Львова до Потелича 70 кілометрів, проте дорогою цей шлях назвати важко — від Рави-Руської і аж до села бажання побачити стародавню красу, принаймні у водія, лише зменшується. Вказівників про унікальну святиню немає. При цьому потрапити до церкви одразу не вдасться. Ключі від храму зберігає сестра Емілія, яка мешкає по сусідству. Її телефон можна знайти в інтернеті. За словами Емілії, туристів наразі небагато. «Перший раз (за тиждень) тільки ви», — говорить вона.

За дверима храму — п'ять століть історії дерев'яної церкви, зведеної без жодного цвяха і з унікальним стінописом та іконами. Відкрили цю пам'ятку світові лише у 2008 році. За радянської влади приходити туди навіть селянам не можна було.

«От я коли ходила до школи , то тут була шпаринка від ключа і ми сюди прибігали до тої церкви, і ми тут заглядали в ту шпаринку, і ми бачили тільки престіл — вона була для нас табу», — розповідає уродженка Потелича Надія Потопляк.

Церкву утримують за пожертви мирян. Кілька років тому мешканці власним коштом проклали стежку до храму, бо там було болото, за що потім від архітекторів і посадовців ще отримали на горіхи — мовляв, така самодіяльність порушує автентичність.

Храм конче потребує реконструкції, дерев'яні стіни буквально розсипаються на очах. Їх спробували заклеїти скотчем. На підлозі цвіте грибок, а прогалини в стелі, через які всередину потрапляє дощ, заклали картоном. Селяни готові жертвувати на ремонт чималі суми, але цього недостатньо.

«Це не йдеться просто про роботу, а йдеться про те, що якщо щось буде зроблено не професійно, то це можуть бути величезні збитки, яких ніхто потім не поверне. Таких випадків в нас тут на Львівщині дуже багато, коли селяни бралися ремонтувати і просто знищували пам'ятку», — розповів історик Тарас Антошевський.

Ініціювати реконструкцію мали б на усіх рівнях влади і вже давно, каже історик. Пам'яткою національного значення церква стала ще до того, як її внесли в охоронний список ЮНЕСКО. Втім обласні посадовці коментувати будь-що нині відмовляються, мовляв, до світової спадщини зарахували храм лише місяць тому. А як розпорядитися коштами ЮНЕСКО, вирішуватимуть наступного тижня.

Раніше стало відомо, що 8 українських дерев'яних церков отримали статус спадщини ЮНЕСКО.

Джерело: ТСН
Розділи: Новини культури

26 квітня

Інші дати
Леонід Плющ
1939 –  математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.
Розгорнути
Народився Станіслав Тельнюк
(1935, с.Іскрівка Запорізька область – 1990) - український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.
Розгорнути
Народився Микола Зеров
(1890, м.Зіньків Полтавська область - 1937) - український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
Емаль Дніпра, сліпучо-синій сплав. Газон алей і голе жовтоглиння, І в поводі прозорого каміння Зелені луки — як розлогий став. Ніколи так жадібно не вбирав Я красоти весняного одіння, Пісок обмілин, жовтобоке ріння, Брунатні лози і смарагди трав. (Микола Зеров)
Розгорнути