chrome firefox opera safari iexplorer

Україна — остання серед пострадянських країн за кількістю жінок у парламенті

19 серпня 2013 о 09:15

Згідно зі статистикою Світового банку, Україна посідає 151-е місце в світі за кількістю жінок у парламенті, незважаючи на те, що жінки складають 65% від загального числа виборців.

Про це в статті для DT.UA пише оглядач Ганна Шелест.

Перше місце за кількістю жінок у парламенті до 2012 р. посідала Руанда — 56%, за нею слід Андорра, де з 2008-го по 2012-й представництво «слабкої статі» зросла з 25 до 50%. У трійці лідерів і Куба, де налічується 45% жінок-парламентаріїв.

Серед країн — членів Європейського Союзу перше місце (четверте місце в світовому рейтингу) займає Швеція — 45%, інші провідні країни співтовариства знаходяться ближче до середини рейтингу: Німеччина — 26-е місце (з 33%), Франція — 40-е (27%), Польща — 59-е (24%), Великобританія — 65-е (23%), Італія — 73-е (21%), при цьому в Італії з її неймовірно частими змінами урядів за останні 60 років жодна жінка так і не стала прем'єр-міністром. Лідерами ж залишаються Скандинавські країни — компанію Швеції складають Фінляндія (43%), Норвегія (40%) та Данія (39%).

Водночас такі країни, як Афганістан і Ірак, демонструють значно кращі показники, ніж держави, що принесли їм демократію, — 28% (39-е місце) і 25% (47-е місце) відповідно.

Незважаючи на озвучену в 2011 р. ініціативу Хілларі Клінтон досягти 50 до 50 (тобто 50% політичних та громадських лідерів до 2050 р. повинні бути жінками), самі США в 2012 р. займали лише 91-е місце з 18% жінок-парламентаріїв у Палаті представників. При цьому їх загальна кількість, включаючи сенаторів, досягає у 2013-му майже 30%, що вважається найвищим показником за всю історію і стало проривом останніх виборів.

Як показує практика, до нових держав або до таких, які щойно пройшли через конфлікт і заново відбудовують свою державність, пред'являються набагато більш високі вимоги й очікування, ніж до тих, де жінки отримали право голосу ще на початку ХХ ст. і де у виборців склався певний образ політика.

У першій двадцятці країн — лідерів щодо участі жінок у роботі їх головного законодавчого органу знаходяться п'ять африканських держав: Руанда, Сенегал, Південна Африка, Мозамбік і Танзанія. У всіх цих країнах цей показник становить 35% від загального числа парламентаріїв. У списку країн, що перевищують 30-відсотковий бар'єр, ще дев'ять країн — Уганда, Ангола, Алжир, Бурунді, Ефіопія, Туніс, Південний Судан, Ефіопія і Лесото.

Ситуація на пострадянському просторі виглядає на порядок гірше. Так, 25-відсотковий бар'єр подолала лише Білорусь, зайнявши 43-е місце в загальному рейтингу (27%, зниження порівняно з 2011 р. на 5%). Далі лідирують мусульманські центральноазіатські країни: Казахстан — 55-е місце(24%), Киргизстан — 60-е (23%) і Узбекистан — 70-е місце (22%). Інші пострадянські країни розмістилися наступним чином: Молдова — 82-е місце (20%), Туркменистан — 98-е (18%), Азербайджан — 102-е (16%), Росія — 119-е (14%), Грузія — 134 (12%), Вірменія — 142-е місце (11%).

Що ж стосується України, то тут жінки становлять 65% виборців і при цьому лише 9% членів парламенту — 151-е місце в світовому рейтингу — останнім серед всіх країн пострадянського простору.

Замикають рейтинг Єгипет — там за два останніх роки кількість жінок у вищому законодавчому органі впало з 13 до 2%, Соломонові Острови — 2% і Оман — 1%.

Розділи: Суспільство

21 вересня

Інші дати
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути