chrome firefox opera safari iexplorer

YanukovychLeaks – втоплені біля Межигір’я документи викладені в інтернеті

25 лютого 2014 о 17:36

Перші 500 документів із тець, знайдених водолазами у Київському морі біля Межигір’я опубліковані вночі на сайтіwww.yanukovychleaks.org. Це близько 2% усього об’єму паперів. Документи продовжать з’являтись на сайті по мірі їхнього опрацювання. «Також на сайті з’являтимуться журналістські розслідування, що базуватимуться на цих документах» – йдеться на свіжествореній веб-сторінці.

22 лютого на території залишеної резиденції колишнього президента України водолази виловили близько 200 тек із документами, які хтось намагався знищити під час втечі. Автор цієї статті у складі групи журналістів-розслідувачів та групи волонтерів декілька діб опрацьовували ці документи.

Все це відбувалось на території Межигір’я – спершу в ангарі для яхт, а згодом в одному з будинків. Журналісти вирішили не виносити документи з території резиденції, і після реставрації та опрацювання готові передати їх правоохоронцям як речовий доказ злочинів.

Дмитро Гнап. Третя доба роботи з документами

Дмитро Гнап. Третя доба роботи з документами

У короткому викладі, знайдені папери – це фінансові документи навколо резиденції Межигір’я, Сухолуччя (мисливські угіддя, де полював Янукович та його оточення) та інших президентських об’єктів. Звіти про закупівлю товарів та робіт для оздоблення будинків та територій, задокументовані хабарі. Документи про рух коштів між компаніями, які прямо пов’язані з Віктором Януковичем та його оточенням, що відкривають повну картину фінансових оборудок відставленого президента.

Перш ніж перейти до аналізу величезного масиву інформації – папери треба було зберегти від псування – деякі пролежали у воді довший час і важко піддавались відновленню. До журналістів та волонтерів приїхала група архівістів-експертів із реставрації документів.

Узгоджений алгоритм роботи був такий – кожну сторінку треба перекласти сухим папером і віддати на сушку.

«Сушка» відбувалась в окремій кімнаті – куди керівники бібліотеки імені Вернадського привезли спеціальні теплові пушки.

  • «YanukovychLeaks»

Більша частина документів була відзнята на фотоапарат. Сканувати було неможливо через вологість паперів. Утім, після сушки всі документи будуть ретельно і систематично відскановані.

Під час роботи над документами всі розуміли, що доступ до них от-от може бути обмежений. Тому перезнімали їх без зупинок і вдень, і вночі. Через недовіру суспільства до правоохоронних органів журналісти-розслідувачі взяли на себе завдання зберегти копію кожного документа. Жоден папірець, який вдалось врятувати, не буде прихований і не зникне. Без жодного виключення, кожен документ буде публічно доступним в найближчі дні.

Розділи: Суспільство

15 серпня

Інші дати
Володимир Беклемішев
1861 –  російський та український скульптор, педагог, автор пам’ятників Т. Шевченку, П. Чайковскому та ін.
Розгорнути
Народився Григорій Ґалаґан
(1819, с.Сокиринці, Чернігівська область - 1888) — громадський діяч, українофіл, меценат, представник відомого козацько-старшинсько роду Ґалаґанів. У родовій садибі в Сокиринцях створив своєрідний центр українського культурно-господарського руху. Засновник Прилуцької чоловічої та жіночої гімназій, ремісничих училищ, колегії Павла Галагана у Києві, що стала одним із провідних навчальних закладів того часу.
“Пройдімося просторим садибним парком: його прикрашають альтанки, павільйони, мавзолеї, мости. Увійдімо в будинок: його зали заповнені старовинними предметами меблів, портретами, зброєю; вітрини переповнені фарфором, сріблом. …За всієї маси мистецьких скарбів, якими володіють Сокиринці, вони зберігаються, одначе, в ідеальному порядку. Будинок, парк, усі колекції, все має на собі відбиток турботливого — більше! любовного ставлення до старовини рідної й мистецької. От якби так зберігалося багато наших маєтків, що гинуть у глушині…”. (Георгій Лукомський про садибу Георгія Галагана в Сокиринцях)
Розгорнути