chrome firefox opera safari iexplorer

На фундаменті Десятинної церкви – новий храм МП?

11 листопада 2010 о 23:50

У фундамент Десятинної церкви, першої кам'яної церкви Київської Русі, в столиці, хочуть вбити кілька десятків бетонних паль, на яких буде споруджено підмурок храму Української православної церкви Московського патріархату.

Про це повідомили користувачі Живого журналу з посиланням на археологів. За наявною інформацією, 8 вересня 2010 року Кабмін видав розпорядження, згідно з яким «для проведення археологічних досліджень та музеєфікації залишків фундаментів Десятинної церкви» виділяються бюджетні кошти на суму 13 мільйонів 400 тисяч гривень".

«Ці гроші треба освоїти до Нового року. Однак археологи, які з 2005 року працюють на розкопках, останні два роки не отримали ні копійки за свою роботу. Вони працюють безкоштовно — просто бо не можуть кинути пам'ятку, яка, будучи відкритою (розкопаною), зруйнується і буде втрачена для науки і для країни», — йдеться в ЖЖ.

Археологи отримали інформацію про розпорядження з третіх рук, бо ні паперів, ні грошей в руках не тримали. Люди, які приходять до них з Адміністрації президента, не афішують своїх прізвищ і посад.

«Коли керівники археологічної експедиції почали дізнаватися, що мається на увазі під „музеєфікацією“, на яку виділено гроші, то з'ясувалося, що мається на увазі закладення підмурку для церкви Московського патріархату: бетонні палі та бетонна плита на них. Тобто 14 млн бюджетних коштів віддається певній церковній конфесії! При цьому унікальна пам'ятка древньої архітектури й історії нищиться», — наголошується у повідомленні.

«Десятинна церква — унікальна пам'ятка середньовічної архітектури, яка має світове значення. Вона була першим кам'яним християнським храмом Русі, і той культурний спадок, що дійшов до наших днів, мусить належати всім людям, незалежно від віросповідання, конфесії, національності. Усі знахідки давньої історії Києва, зроблені на десятинці, а також фундаменти, рови чи поховання, мали б увійти до складу музею європейського рівня», — підкреслили археологи.

Нагадаємо, фундамент Десятинної церкви навесні цього року опинився під загрозою руйнування — під снігом завалився скляно-металевий «саркофаг», що захищав місце розкопок, що ведуться з 2005 року.

Ідею відновлення Десятинної церкви запропонував попередній президент України Віктор Ющенко і вона була підтримана київською міською владою. Планувалося, що церква буде відбудована за два роки. Кошторис проекту становить майже 90 млн. грн. При цьому залишки старої Десятинної церкви передбачалося зберегти.

Десятинна церква — перша кам'яна церква Київської Русі. Вона була збудована руськими і візантійськими майстрами в 988 — 996 рр. на честь Різдва Богородиці за часів князя Володимира, котрий виділив на її будівництво і утримання десяту частину княжих доходів — десятину (звідси і назва).

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути